AKREDITOVANI
PROGRAMI

Trgovina Master studije

Agrobiznis i agroekonomija

Naučna, stručna ili umetnička oblast:

Društveno-humanističke nauke

Vrsta studija:

Master akademske studije

Obim studija studija izražen ESPB bodovima:

Stručni naziv:

Master ekonomista

Dužina studija:

1 godina (2 semestara)

Studijski program čine obavezni i izborni predmeti. Student može uticati na strukturu studijskog programa sa izbornim predmetima (koje sam bira) i, samim tim, oblikovati svoj akademski profil.Master akademske studije – Agrobiznis i agrarna ekonomija obuhvataju četiri obavezna i osam izbornih predmeta.

Nastava je interaktivnog karaktera, obavezno uključuje primere iz prakse, podstiče studente na razmišljanje i kreativnost, samostalnost u radu i primenu stečenih znanja. Studenti će neposredno sarađivati sa predmetnim nastavnicima, praktično proveravati stečena znanja u specijalizovanim računarskim učionicama, imati priliku za ispoljavanje individualne i timske kreativnosti i razvijanje kritičkog mišljenja i izražavanja. Kvalitet nastavnog procesa obezbeđuje se kroz primenu sledećih nastavno metodičkih formi: predavanja, mentorski rad, samostalni rad studenata, projektni rad, rad u malim grupama, interaktivna nastava sa aktivnim učestvovanjem studenata (diskusije, primeri, eseji, rešavanje problema, simulacije), pisanje seminarskog rada, konsultacije, radionice. Stečena znanja kandidat može uspešno koristiti na svom radnom mestu kako za vreme studija, tako i nakon njih, a može ih primeniti i na druge projekte.

U toku trajanja predavanja student može da definiše temu za master rad. Projektni zadaci daju priliku studentima master studija da putem praktičnog rada i istraživanja rešavaju konkretne probleme iz prakse, uz upotrebu naučnih metoda i postupaka, kao i da povezuju osnovna znanja iz oblasti trgovine i primenjuju ih u svom radu, koji konačno obrađuju u master radu.

Po završetku master studija Agrobiznis i agrarna ekonomija stiče se akademsko zvanje: Master ekonomista.

Studijski program omogućava sticanje saznanja koja po nivou i sadržaju osposobljavaju master ekonomiste za unapređenje poslovanja i efikasan razvoj agrobiznis kompanija. Uspešnost poslovaanja u agrobiznisu zahteva efikasan i efektivan menadžment specifičnog profila, zbog izrazitih biotehničkih, tehnoloških, organizacionih, ekonomskih i društvenih osobenosti ovog sektora. Zbog toga je cilj programa da budićim master – ekonomistima omogući sticanje savremenih naučnih saznanja i osposobljavanje za njihovu primenu u uslovima globalizacije i tranzicije domaćeg društvenog i privrednog sistema i specifičnosti poslovanja agrobiznis kompanija na domaćem i globalnom tržištu.

Ciljevi ovog programa i njegove realizacije su: pružanje višeg nivoa naučnih znanja u oblasti agrobiznisa i agrarne ekonomije, koja su fokusirana na poslovanje agrobiznisa i sticanje veština za funkcionisanje, poslovanje i upravljanje preduzećima u ovoj oblasti; razumevanje specifičnosti agrobiznis kompanija u privrednoj arhitekturi i osobenom nastupu na globalnom tržištu; sposobnost analize poslovanja agrobiznis kompanija i ocene njihovih mogućnosti za realizaciju preduzetničkih poduhvata; osposobljavanje studenata da stečena znanja primene u poslovnoj praksi agrobiznisa, prate naučna i teorijska dostignuća ove oblasti i uspešno ih primenjuju; razvoj inicijativnosti, odgovornosti, samostalnosti, preduzetničke kulture u odlučivanju, upravljanju i vođenju preduzeća agrobiznis sektora; osposobljavanje studenata za doživotno obrazovanje i uvažavanje u praktičnom radu poslovne kulture i etike.

Raspored predmeta po semestrima i godinama studija

RASPORED PREDMETA PO SEMESTRIMA I GODINAMA STUDIJA

PREUZMI