AKREDITOVANI
AKREDITOVANI STUDIJSKI
PROGRAMI

Ekonomija i biznis (u pripremi) Doktorske studije

EKONOMIJA I BIZNIS (u pripremi)

Naučna, stručna ili umetnička oblast:

Ekonomske nauke

Vrsta studija:

Doktorske akademske studije

Obim studija studija izražen ESPB bodovima:

Stručni naziv:

Доктор наука – економске науке

Dužina studija:

3 година (6 семестара)

Naziv studijskog programa doktorskih akademskih studija je Ekonomija i biznis, a akademski naziv koji se stiče je Doktor nauka – ekonomske nauke

Specifičnost programa doktorskih akademskih studija iz Ekonomije i biznisa je upravo u činjenici da je veći naglasak na naučnim i stručnim poljima ekonomije, biznisa i menadžmenta pri čemu se fokusira na korišćenje alata ekonomske analize i statističkih metoda u rešavanju praktičnih problema iz navedenih oblasti.

Ishod procesa učenja: Značajan ishod procesa studiranja je sticanje akademskih znanja i  praktičnih veština koje studentima omogućavaju uspešno rešavanje složenih problema iz oblasti ekonomije i biznisa, kao i osposobljavanje studenata za rad i obavljanje složenijih poslova u multinacionalnim kompanijama, domaćim privrednim subjektima koji posluju sa inostranstvom i preduzećima iz javnog sektora.

Uslovi za upis na studijski program: Uslovi upisa na studijski program i drugi bitni elementi studijskog programa i režima studija propisani su internim aktima Alfa BK Univerziteta. Pravo upisa na doktorske studije imaju lica koja su prethodno završila osnovne i master akademske studije i stekla ukupno 300 ESPB, a što je definisano pravilima i propisima predviđenim Statutom Alfa BK univerziteta. Odluku o raspisivanju konkursa za upis studenata donosi Senat Univerziteta, a na predlog Nastavno-naučnog veća Univerziteta. Rangiranje prijavljenih kandidata se vrši na osnovu prosečne ocene ostvarene na master akademskim studijama, kao i vremenskog perioda studiranja.

Studijski program doktorskih akademskih studija: Doktorske akademske studije predstavljaju integraciju obaveznih i izbornih predmeta koje se ostvaruju kroz obim od 180 ESPB. Takva struktura studijskog programa omogućava da studenti, prema svojim interesovanjima, odaberu odgovarajuće usmerenje, teme za studijski istraživački rad i temu za doktorsku disertaciju.

Način izvođenja nastave: Nastava se ostvaruje u malim grupama, mentorskom radu i uspostavljanjem neposrednog kontakta student-profesor, isticanjem individualnog razvoja studenta, timskim radom kroz razvoj interpersonalnih veština, sticanjem naučnih znanja, korišćenjem savremene tehnologije.

Nastava iz nastavnih predmeta (obaveznih ili izbornih) se izvodi kao grupna ili individualna (mentorska). Nastava se realizuje aktivnim metodama kao što su: predavanja, konsultacije, a studentima se, u zavisnosti od izbora predmeta, kroz mentorski rad pruža mogućnost definisanja tema za naučno-istraživačke pristupne radove i za doktorsku disertaciju.

Uslovi za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija:

Student može preći na ovaj studijski program sa drugih studijskih programa iste ili srodnih oblasti, ako ima položene ispite koji odgovaraju ovom studijskom programu i ako je ostvario potreban broj ESPB bodova za upis na odgovarajuću godinu studija. Uslove za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija, Senat Univerziteta utvrđuje svojom odlukom shodno Zakonu o visokom obrazovanju i Statutu Univerziteta.

RASPORED PREDMETA PO SEMESTRIMA I GODINAMA STUDIJA

Ranije akreditovani programi

Doktorske studije Međunarodna trgovina i biznis (do 2023/2024)

PREUZMI