AKREDITOVANI

I FINANSIJE
Osnovne studije

EKONOMIJA I FINANSIJE

Naučna, stručna ili umetnička oblast:

Ekonomske nauke

Vrsta studija:

Osnovne akademske studije

Obim studija studija izražen ESPB bodovima:

Stručni naziv:

Diplomirani ekonomista

Dužina studija:

4 godine (8 semestara)

OAS Ekonomija i finansije

Osnovni cilј studijskog programa „Ekonomija i finansije“ jeste sticanje akademskih znanja i veština i namenjen je obrazovanju stručnjaka za modeliranje i analizu kompleksnih privrednih celina, analitičare, planere i finansijske stručnjake za ekonomsku politiku na nivou privredne grane i privrede u celini, ekonomiste za javne službe (obrazovanje, zdravstvo, statistiku i nastavnike ekonomskih predmeta), stručnjake za međunarodnu trgovinu, međunarodne finansije, i slično.

Svrha studijskog programa je u formiranju kompetentnih stručnjaka sa širokim znanjima iz oblasti ekonomskog okruženja (mikro i makro ekonomija, sociologija, međunarodna ekonomija), koji imaju potrebna znanja koja im omogućuju uklјučivanje u proces upravlјanja složenim ekonomskim celinama. Aktivniju ulogu u ovim procesima studenti ostvaruju na osnovu stečenih stručnih znanja za određene oblasti (monetarne i javne finansije, ekonomski razvoj i politike, savremeno tržište rada, ekonomske integracije i regionalne politike itd.) Osposoblјenost za primenu znanja studenti stiču kroz odgovarajući izbor stručno-aplikativnih predmeta. Neophodna znanja iz engleskom i drugog izabranog stranog jezika doprinose celovitom obrazovanju budućih stručnjaka iz ove oblasti.

Ishodi učenja koji se ostvaruju savladavanjem studijskog programa Ekonomija i finansije su sledeći:

• Student poseduje visoko specijalizovana stručna znanja iz oblasti ekonomije i finansija, uz razumevanje teorije i principa na kojima se sprovode aktivnosti ekonomske politike, rešavanja problema ekonomskog razvoja i problema u oblasti finansija.
  • Student poseduje sposobnost vrednovanja i kritičkog razmišlјanja o načinima efikasnijeg sprovođenja procesa i aktivnosti u oblastima međunarodne ekonomije, ekonomskih integracija i međunarodnih finansija.
  • Student poseduje veštine upravlјanja finansijskim rizikom i finansijskog izveštavanja.
  • Student poseduje veštine inovativnog rešavanja složenih problema iz oblasti međunarodnih finansija, bankarstva i finansijskih tržišta.
  • Student poseduje sposobnost formulisanja i vođenja nacionalne ekonomske politike, razvojne politike, politike u sferi obrazovanja, zaštite životne sredine, monetarne i fiskalne politike.
  • Student je sposoban i biće u mogućnosti da planira, upravlјa i kontroliše razvojne aktivnosti u oblasti energetike, obrazovanja, inovacija, turizma.
  • Student poseduje sposobnost primene statističkih metoda u obradi ekonomskih i finansijskih podataka.
  • Student poseduje veštine poslovne komunikacije, timskog rada i liderstva.

RASPORED PREDMETA PO SEMESTRIMA I GODINAMA STUDIJA

PREUZMI