Slide AKREDITOVANI STUDIJSKI
PROGRAMI

DS Računarske nauke 2020 DS Računarske nauke Doktorske studije

RAČUNARSKE NAUKE DOKTORSKE STUDIJE 2020.

U POSTUPKU AKREDITACIJE

Naziv studijskog programa:

Računarske nauke

Visokoškolska ustanova u kojoj se izvodi studijski program

Alfa BK Univerzitet – Fakultet za matematiku i računarske nauke

Obrazovno-naučno/obrazovno-umetničko polje:

prirodno-matematičko polje

Naučna ili umetnička oblast:

Računarske nauke

Vrsta studija:

Doktorske studije

Obim studija studija izražen ESPB bodovima:

Stručni naziv:

Doktor nauka – računarske nauke

Dužina studija:

3 godine (6 semestara)

Opšta svrha studijskog programa doktorskih studija Računarske nauke je razvoj nauke, kritičkog mišljenja i obrazovanje kadrova osposobljenih da samostalno vode originalna i naučno relevantna istraživanja u oblasti Računarskih nauka, razvoj novih postupaka koji doprinose opštem razvoju društva kao i da kritički procenjuju istraživanja drugih. Utemeljena je na potrebi za kadrovima najvišeg nivoa edukacije osposobljenih za sprovođenje originalnih i naučno relevantnih istraživanja u oblasti Računarskih nauka.

Školovanje kadrova najvišeg nivoa obrazovanja koji će se baviti:

• kreiranjem savremenih metoda rada i modela upravljanja;
  • razvojem i primenom novih znanja u oblasti Računarskih nauka, koja unapređuju poslovne procese, popravljaju kvalitet življenja, omogućavaju napredak u drugim naučnim poljima u kontekstu održivog razvoja društva u celini u skladu sa kodeksom akademske zajednice i opšteprihvaćenim etičkim normama.

Program Računarske nauke doprinosi stvaranju naučno-istraživačkog podmplatka u ovoj oblasti u složenim dinamičkim uslovima koji odražavaju promene u oblasti računarskih nauka, razvoja matematike i računarstva u našoj zemlji i svetu. Program je utemeljen na iskustvima najboljih međunarodnih Univerziteta u skladu sa potrebama tržišta rada.

Doktorske studije Računarskih nauka, predstavljaju integraciju obaveznih i izbornih predmeta. Takva struktura studijskog programa omogućava da studenti, prema svojim interesovanjima, odaberu odgovarajuće usmerenje, teme za studijski istraživački rad i temu za doktorsku disertaciju.

Na trećoj godini, u petom semestru student se bavi studijskim istraživačkim radom u cilju izrade doktorske disertacije, čije rezultate publikuje u relevantnom naučnom časopisu – časopisu koji je na SCI listi. U šestom semestru, izrađuje i brani doktorsku disertaciju.

Uslove za prelazak sa drugih studijskih programa u okviru istih ili srodnih oblasti studija, Senat Univerziteta je utvrdio shodno Zakonu o visokom obrazovanju i Statutu Univerziteta. Sadržaj programa, način izvođenja, potrebno vreme, bodovna vrednost predmeta dati su u Knjizi predmeta.

Preduslov za upis ovog programa je napredno znanje iz oblasti informatike i matematike.