Institut za strategijske studije i razvoj „Petar Karić“ ALFA BK Univerziteta je zasebna organizaciona jedinica ALFA BK Univerziteta sa statusom naučne jedinice.
Delatnost Instituta obuhvata prikupljanje i čuvanje naučne dokumentacije, organizovanje i izradu projekata iz naučnih i umetničkih oblasti kojima se bavi ALFA BK Univerzitet, izdavanje monografija i objavljivanje elektronskih publikacije.
Svoju istraživačku delatnost Institut obavlja kroz saradnju sa nastavnicima i saradnicima i doktorantima ALFA BK Univerziteta. Po potrebni, mogu biti angažovani i spoljni saradnici. Saradnici Instituta iz reda nastavnika ALFA BK Univerziteta uključuju studente u aktivnosti Instituta i razvijaju saradnju sa srodnim ustanovama u zemlji i inostranstvu.
U Institutu se mogu, kao projekti prijavljivati i doktorske disetracije doktoranata fakulteta, ukoliko to žele. Prijavu projekta usvaja posebna komisija, različita barem u dva člana, od Komisije koja piše izveštaj o podobnosti teme i kandidata Senatu. Takođe, doktorat bi u završnoj fazi bio podnet Komisiji za usvajanje projekta Institua koja bi se takođe, barem u dva člana, razlikovala od Komisije za ocenu o odbranu doktorske disertacije. Ukoliko se disertacija nakon odbrane objavi kao monografija, može se naznačiti da je ona nastali i kao projekat Instituta za strategijske studije i razvoj “Petar Karić“.
Institutom rukovodi direktor, koji je i član Senata Univerziteta. Projektima rukovode rukovodioci projekata. Projekte odobrava i nadzire Naučni savet, koji čine rukovodioci projekta. Naučni savet ima predsednika kojeg imenuje Senat Univerziteta.
SENAT ALFA BK Univerziteta
PROJEKAT U 1/2024 Održivi razvoj i zaštita životne sredine u privredni (18.01.2024.) – tekući projekat
Osnovni cilj ovog projekta je da sagleda pitanja i problematike održivog razvoja i zaštitu životne sredine u privredi u praksi.
Učesnici u ovom projektu su: docent Zorica Đurić- vođa projekta; prof. Larisa Jovanović, prof. Gordana Mrdak, docent Milica Simić, docent Suzana Balaban, prof. Aleksandra Perović, prof. Lidija Mađar, prof. Marijana Joksimović, docent Ivan Đekić. docent Violeta Dimić, asistent Marko Kihler, predavač Aleksandra Stojkov-Pavlović, predavač Nataša Milojević, predavač Bojan Stoiljković i prof. Jozefina Beke-Trivunac, svi sa ALFA BK Univerziteta. Zatim, Biljana Ilić, vanredni professor, Fakultet za projektni i inovacioni menadžment, Beograd, Jasna Potočnik Topler,vanredni profesor, Univerzitet u Mariboru, Slovenija, Anna Vysotskaya, Lektor – Računovodstvo i finansije, Univerzitet u Likolnu, Velika Britanija, Drago Cvijanović, redovni profesor, Fakultet za hotelijerstvo i turizam, Vrnjačka banja, Univerzitet u Kragujevcu
O PROJEKTU
Održivi razvoj i zaštita životne sredine predstavljaju danas ključno pitanje i aspekt poslovanja svih privrednih subjekata. Zagađenje životne sredine izazvano ubrzanim razvojem svih privrednih grana, kao i upotrebom novih tehnologija širom sveta, dostiglo je alarmantne razmere, ugrožavajući stanje cele planete i dovodeći u pitanje njen opstanak. Otuda, danas zaštita životne sredine predstavlja najvažniji aspekt i aktivnost društva i njegovog razvoja, koja treba da uključi sve aktere društva, a posebno privredne subjekte zbog njihovog negativnog uticaja na životnu sredinu.
Zaštita životne sredine je vrlo kompleksan proces i mora se sprovediti planskim, integrisanim i holističkim sistemskim pristupom na principima održivog razvoja jer su svi procesi simbiotički neraskidivo uzajamno povezani i uslovljeni, koji obuhvataju brojne složene aspekte, mere i aktivnosti kroz primenu svih saznanja iz oblasti ekologije, prirode životne sredine i održivog razvoja. Otuda savremeno poslovanje privrede, bez obzira delatnost, mora biti održivo i bez opasnosti po zdravlje ljudi i životnu sredinu, što znači da svi privredni subjekti treba da daju doprinos u sistemskoj zaštiti životne sredine. Na taj način mogu se rešavati ekološki problemi i ostvariti očuvanje životne sredine, posebno na dugoročnom planu, kako bi se omogućio budući optimalan razvoj društva i opstanak života na našoj planeti. Time se postiže i efikasno ekološko operativno poslovanje na svim nivoima, koje, pored zaštite životne sredine, doprinosi i boljim ekonomskim performansama i drugim benefitima u poslovanju privrednih subjekata.
Opšti cilj projekta je da se istraži problematiku održivog razvoja i zaštite životne sredine u privredi i njenu primenu u praksi, kao i izazove sa kojima se susreću privredni subjekti, negativne uticaje privrede na životnu sredinu, kao i na socijalni i ekonomski razvoj, kako u Republici Srbiji, tako i širom sveta. Projekat jača stručnost istraživača- učesnika projekta u ovoj oblasti, dajući na taj način direktan dugoročan uticaj u obrazovanju novih generacija. Projekat ima indirektni dugoročni uticaj na društvo u Republici Srbiji, putem aktivnosti širenja, podizanja celokupnog znanja i jačanja svesti o značaju zaštite životne sredine. Učesnici projeka kroz svoja istraživanja navedene tematike, daju doprinos boljoj povezanosti nauke i prakse,kao i podsticanju bolje primene zaštite životne sredine u praksi privrednih subjekata u svim privrednim granama.
Oblasti istraživanja kojoj pripada projekat su društveno-humanističke, ekonomske, pravne i tehničke nauke.
Trajanje projekta je tri godine.
Kontakt
Telefon: 011/26 99 039, 011/26 74 164
Adresa: Bulevar maršala Tolbuhina 8, Novi Beograd, Srbija
Broj kancelarije: 78
E-mail: karijera@alfa.edu.rs
Rukovodilac centra za razvoj karijere: Doc. dr Zorica Đurić
Konsultacije: sreda od 15:00 do 16:00 časova
I U-0001/2018 Finansijsko i nefinansijsko izveštavanje: Specifični zahtevi za koj su neophodne smernice za verno i pošteno prikazivanje poslovnih događaja
Učesnici:
Prof. dr Jozefina Beke-Trivunac (rukovodilac projekta), Dr Jelena Krpić, Doc. dr Milica Simić, Prof. dr Larisa Jovanović
Sažetak projekta:
Pored finansijskih informacija, za donošenje poslovnih odluka primarnim korisnicima finansijskih izveštaja sve više su potrebne i nefinansijske informacije koje ukazuju na održivost poslovanja na dugi rok. Sposobnost entiteta da ostane otporan na rizika iz prirodnog i društvenog okruženja posmatra se dvojako. S jedne strane, okruženje deluje na entitet, a s druge, entitet deluje na okruženje. Način na koji entitet upravlјa svojim resursima, kao što su finansijski, proizvodni, intelektualni, humani, društveni i prirodni resursi, kao i rizicima kojima su ti resursi izloženi, određuje njegovu održivost. Prepoznavanje važnih izvora resursa i merodavnih rizika, kao i njihova kvantifikacija, moraju dopunjavati informacije iz finansijskih izveštaja.
Radovi objavlјeni u časopisima:
- Beke-Trivunac J. (2021) Pojam materijalnosti za potrebe pripreme finansijskih izveštaja u skladu sa MSFI, Revizor, 93, 2021. str. 95-97.
- Beke-Trivunac, J., Jovanović, L., Municipality budget changes over the year as an indicator of environmental management policies, Ecologica, XXVII, No 97, 2020, 5-14.Scientifikc paper, UDC: 330.534.4+347.193: 574.3 (M51)
- Beke-Trivunac, J. (2019) Računovodstveni standardi izveštavanja o održivom poslovanju, Ecologica, XXVI, No 93, 2019, 31-36. (M51)
- Beke-Trivunac, J., Barjaktarović, (2019) Smernice za upravljanje i izveštavanje o održivosti poslovanja banaka. PROCEEDINGS 6th International Scientific Conference Agribusiness MAK-2019 „EUROPEAN ROAD TO SUCCESS“, Kopaonik, Serbia 25. – 27. January 2019. (M63)
- Beke-Trivunac, J., Barjaktarović, M., Simić, M. (2018) G4 principi izveštavanja i standardi obelodanjivanja u izveštavanjuo održivom razvoju, PROCEEDINGS 5th International Scientific Conference Agrobusiness MAK-2018 „EUROPEAN ROAD TO SUCCESS“ IPARD 2015-2020, Kopaonik, Serbia 25-26. January, 209-216. (M63)
Doktorski radovi
- Krpić, J. (2021) Prirodni hedžing kao strategija zaštite od robnih i valutnih rizika (primeri kompanija koje se bave iskopavanjem i/ili preradom metala), Doktorska disertacija odbranjena na ALFA BK Univerzitetu 14.05.2021. godine.
I U-0002/2018 – Finansiranje zaštite životne sredine
Učesnici:
Prof. dr Larisa Jovanović (rukovodilac projekta), Prof. dr Jozefina Beke-Trivunac, Prof. dr Antoaneta Vassileva, Doc. dr Dragan Vučković, Doc. Dr Milan Brklјač
Sažetak projekta:
Istraživanje mogućnosti efikasnog finansiranja ekoloških projekata je glavni cilј našeg projekta. Ekološko finansiranje je kreditiranje ili investiranje kojima se postiže pozitivan efekat kroz uštede energije, prirodnih resursa i smanjenje zagađenja životne sredine. Pokreću razvoj finansiranja banke, institucionalni investitori i međunarodne finansijske institucije, kao i centralne banke iz mnogih zemalјa sveta. Predmetom proučavanja izvora finansiranja ekoloških projekata osim banaka mogu služiti i drugi modaliteti: start up investicije, brown field investicije, finansijske fondovi zelenih obveznica, privatno-javna saradnja i prekogranična saradnja na izgradnji postrojenja za zaštitu životne sredine.
Projekti zaštite životne sredine su često fokusirani na grane industrije povezane sa proizvodnjom opreme za postrojenja namenjena zaštiti životne sredine. Primena obnovlјivih izvora energije, umesto fosilnih izvora, dovodi do smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte. Finansiranje projekata povećanja energetske efikasnosti putem primene obnovlјivih izvora energije i energoštedlјivih proizvoda, kao i drugih mera imaju pozitivan efekat na kvalitet životne sredine (na primer, zaštita kvaliteta vode, vazduha i zemlјišta, upravlјanje otpadom i recikliranje otpada). Kreditiranje projekata zaštite životne sredine iz fondova međunarodnih banaka EBRD, HSBC uglavnom je usmereno na velike investicione projekte. Finansiranje obuhvata sledeće projekte:
- Izgradnja solarnih elektrana, malih i mini-hidroelektrana, vetroelektrana, biogasnih postrojenja i fabrika biodizela, kao i drugih biogoriva.
- Investiranje u druge svrhe kao, na primer, recikliranje proizvoda, prečišćavanje otpadnih voda, zaštita kvaliteta vazduha i upravlјanje otpadom.
Značaj projekata zaštite životne sredine je ekstremno veliki zbog povezanosti sa problemima globalnog zagrevanja i promene klime.
Radovi objavlјeni u časopisima:
- Jovanović L., Ivannikov N., Čajka Z.: Financial resources from the eu funds for the sustainable energy projects in countries of Southeast Europe. In: Radosavljević Ž., Jovanović L., Ermakov V., Anđelković M. (Eds), Challenges of green economy, Belgrade 2018, 19-40. (M14)
- Radović V., Jovanović L., Radosavljević M.: Green economy contribution to improvement of human security in the Republic of Serbia. In: Radosavljević Ž., Jovanović L., Ermakov V., Anđelković M. (Eds), Challenges of green economy, Belgrade 2018, 143-152. (M14)
- Janković M., Jovanović L.: Organska poljoprivreda i zelena ekonomija, Ecologica 91 (2018), 507-511. (M51)
- Ermakov V.V., Jovanović L.N.: Significance of trace element composition of soils and problems of their remediation, In: L. Jovanović, Ž. Radosavljević, V. Ermakov (Eds.), First International Thematic Monograph Green Economy in the Era of Fourth Industrial Revolution, Belgrade, 2021, 11-40. (M14)
- Vassileva A., Jovanović L., Circular economy in the context of sustainable development, In: L. Jovanović, Ž. Radosavljević, V. Ermakov (Eds.), First International Thematic Monograph Green Economy in the Era of Fourth Industrial Revolution, Belgrade, 2021, 121-148. (M14)
I U-3001/2018 – Podrška lokalnim sportskim klubovima iz perspektive menadžmenta sportske organizacije i trenažne tehnologije
Učesnici:
prof. dr Nemanja Pažin (rukovodilac projekta), prof. dr Jovan Veselinović, prof. dr Jozefina Beke Trivunac, prof. dr Bobana Berjan Bačvarević
Sažetak projekta:
Funkcionisanje malih i srednjih sportskih klubova na lokalu je direktno uslovlјeno programima i projektima finansiranja/sufinansiranja od strane lokalne samouprave koji podrazumevaju raspodelu odgovarajućih sredstava iz budžeta opštine ili grada na godišnjem nivou. Obzirom da u Republici Srbiji postoji više od 13000 registrovanih sportskih organizacija, sredstva i načini kako se ona u praksi raspodelјuju su obično nedovolјna da se najveći broj malih i srednjih sportski klubova normalno razvija. Cilјevi projekta se odnose na povećanje finansijske i stručne samostalnosti malih i srednjih sportskih klubova kroz unapređenje rada iz perspektive menadžmenta sportske organizacije i trenažne tehnologije, a u nameri ostvarivanja vrhunskih sportskih rezultata.
Radovi objavlјeni u časopisima / zbornicima:
- Milovanović M, Pažin N, Mrdaković V, Erčulj F, Jakovljević S. (2020). Shooting accuracy in children’s basketball: Do equipment dimensions influence static and dynamic performances? JOURNAL OF SPORTS SCIENCES 38 (23), 2740-2749 (M21)
- Bozic P., Pažin N., Berjan-Bacvarevic B. (2019). Evaluation of the torque-angular velocity relationship across various joint positions. JOURNAL OF SPORTS MEDICINE AND PHYSICAL FITNESS, vol. 59 br. 10, str. 1691-1699 (M23)
- Rakojević B., Mrdaković V., Pažin N, Vulović R., Leontijević B., Ilić D. (2018). Speed-accuracy tradeoff of instep kick in young soccer players. FACTA UNIVERSITATIS. SERIES: PHYSICAL EDUCATION AND SPORT, vol. 16 br. 3, str. 543-555. (M24)
- Mrdakovic V., Pažin N., Vulovic R., Filipovic N., Ilic D. (2018). Neuromechanical control in submaximal drop jumps: The effects of volitional effort demands and drop height magnitude on soleus muscle activation. ACTA OF BIOENGINEERING AND BIOMECHANICS, vol. 20 br. 4, str. 101-111 (M23)
- Jovanović M., Kapeleti M., Ubović M., Pažin N., Ilić D., Mrdaković V. (2021). Razlike između konvencionalne i sumo varijante tehnike mrtvog dizanja: kinematička, kinetička i elektromiografska studija. FIZIČKA KULTURA, Online first: http://www.fizickakultura.com/fk/7501cir_v_mrdakovic_220119.pdf (M51)
- Mrdaković V., Pažin N., Vulović R., Ubović M., Jovanović M., Kapeleti M., Vujić A., Ilić D. (2021) Efekti promene visine vertikalnog sunožnog skoka na elektromiografske, kinematičke i kinetičke varijable. FIZIČKA KULTURA, Online first: http://www.fizickakultura.com/fk/7501cir_m_jovanovic_220119.pdf (M51)
- Arsenijević, Pažin N., Jakovljević, S. (2019). Metodologija primene eksternog i internog opterećenja u treningu sa dodatnim opterećenjem. In V. Stanković & T. Stojanović (Eds.), Zbornik radova (pp. 174–187). Fakultet za sport i fizičko vaspitanje. http://konferencija.dif.pr.ac.rs/doc/book_of_proceedings/book_of_proceedings_2019.pdf (M33)
U naučnoj oblasti Fizičko vaspitanje i sport, u skladu sa Minimalnim uslovima za izbor nastavnika na univerzitetu koje je doneo Nacionalni savet za visoko obrazovanje Republike Srbije, sportski rezultati takmičara i trenera u olimpijskim sportovima u seniorskoj konkurenciji izjednačavaju se radovima razvrstanim prema M kategorizaciji:
- Slobodan Bitević (karate, borbe, seniori):
- Evropsko prvenstvo (Poreč, Hrvatska, 2021. god): 2. mesto (kategorija +84 kg) = kategorija M23
- Evropsko prvenstvo (Gvadalahara, Španija, 2019. god): 2. mesto (kategorija +84 kg) = kategorija M23
- Prvenstvo Balkana (2020. god.): 2. mesto (kategorija +84 kg) = kategorija M24
- Prvenstvo Srbije (2021. god.): 1. mesto (kategorija +84 kg) = kategorija M51
- Prvenstvo Srbije (2020. god.): 1. mesto (kategorija +84 kg) = kategorija M51
- Prvenstvo Srbije (2019. god.): 1. mesto (kategorija +84 kg) = kategorija M51
- Jovana Preković (karate, borbe, seniorke):
- Svetsko prvenstvo (Madrid, Španija, 2018. god.): 1. mesto (kategorija -61 kg) = kategorija M22
- Jelena Milivojčević (karate, borbe, seniorke):
- Evropsko prvenstvo (Gvadalahara, Španija, 2019. god): 3. mesto (kategorija -50 kg) = kategorija M23
- Prvenstvo Balkana (2021. god.): 2. mesto (kategorija -50 kg) = kategorija M24
- Prvenstvo Srbije (2021. god.): 1. mesto (kategorija -50 kg) = kategorija M51
- Prvenstvo Srbije (2020. god.): 1. mesto (kategorija -50 kg) = kategorija M51
- Prvenstvo Srbije (2019. god.): 1. mesto (kategorija -50 kg) = kategorija M51
I U-1001/18 Filozofija roda
Učesnici:
prof. dr Aleksandar Prnjat, prof. dr Maja Ćuk, Dr Nina Savčić, dr Tamara Jevrić
Sažetak projekta:
–
Radovi objavlјeni u časopisima / zbornicima:
1. Ćuk, Maja. Atwood and Munro: Gender Politics in Contemporary Canadian Fiction. Gornji Milanovac: Lio, 2020. str. 55. ISBN 978-86-89349-52-8 (M43)
2. Ćuk, Maja. “(Re)construction of Female Identity in Margaret Atwood’s Novels,” Nasleđe, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, broj 47, 2020, str. 243-256. ISSN 1820-1768 (M24)
3. Ćuk, Maja, Artea Panajotović, „Konstrukcija ženskog identiteta i psihologija represije u pripovetkama ‘Dimenzije’, ‘Venlok Edž’ i ‘Previše sreće’ Alis Manro“, Filološki pregled, Beograd: Filološki fakultet, 2022. (M51) (u štampi)
II UE-1001/20 Unapređenje nastave u virtuelnom okruženju
Učesnici:
prof. dr Jozefina Beke Trivunac, Dragan Zlatković
Sažetak projekta:
Pitanje unapređenja nastave u virtuelnom okruženju pokrenuto je tokom pandevime izazvane virusom Kovid-19
Radovi objavlјeni u časopisima:
- Beke-Trivunac, J., „Teaching and Learning Accounting by Elearning Tools”, Proceedings 10th International Conference on e-Learning, Belgrade Metropolitan University, 26-27 September 2019, 60-63. (M33)
Doktorski radovi
- Zlatković, Dragan (2022) Implementacija adaptivnog Moodle LMS prilagođavanjem stilova učenja po Felder-Silverman modelu By Dragan Zlatković, Doktorski rad, ALFA BK Univerzitet, Beograd.
Master radovi
Okrugli stolovi i podijumske diskusije
- Okrugli sto „Iskustva u onlajn nastavi na ALFA BK Univerzitetu“ održan 18.06.2020. godine na ALFA BK Univerzitetu. Na skupu su izlagali: Prof. dr Lazar Kopanja, FIT, Prof. dr Ivan Pavkov, FMRN, Prof. dr Jozefina Beke, FFBR, Prof. dr Valentina Budinčić, FSJ, Prof. dr Jovan Veselinović, FMS, Aleksandar Pilјa, Administrator DLS, Vladmir Šašo, Administrator veb sajta, Marina Radunović, Koordinator za DLS, doktorand Dragan Zlatković, asistent.
- Okrugli sto „Deficitarne nastavničke profesije – matematika i IT“ koji je održan 24.11.2018. godine u okviru Multikongresa Serbian Visions. Na skupu su izlagali: prof. dr Nebojša Denić, doc. dr Lazar Kopanja, prof. dr Jozefina Beke-Trivunac, doktorand Miroslava Carević.
Konferencije i simpozijumi
Beke-Trivunac, Jozefina, „Iskustva u onlajn nastavi na ALFA BK Univerzitetu“ Simpozijum ,,Iskustva u online nastavi na univerzitetima u Srbiji 2020. godine” u organizaciji KONUS-a koji je održan 7. jula 2020. godine u prostorijama Beogradskog univerziteta.
II U-001/20 Procena uticaja Covid-19 na socijalni i ekonomski razvoj
Učesnici:
prof. dr Marijana Joksimović, doc. dr Lidija Madžar, doc. dr Suzana Balaban, doc. dr Drinka Peković, dr Dejan Živkov, naučni saradnik
Sažetak projekta:
Oblasti istraživanja kojoj pripada projekat su pravne i ekonomske nauke i društveno-humanističke nauke.
U poslednje vreme procena uticaja Covid-19 na socijalni i ekonomski razvoj postaje sve više popularna u istraživačkoj zajednici. Opšti cilj projekta je da se proceni uticaj Covid-19 na socijalni i ekonomski razvoj, kako u Republici Srbiji, tako i širom sveta. Projekat jača domensku stručnost istraživača koji učestvuju, čineći tako direktan dugoročan uticaj o obrazovanju novih generacija u oblasti ekonomije. Konačno, projekat ima indirektni dugoročni uticaj na društvo u Republici Srbiji, kroz aktivnosti širenja, podizanjem celokupnog znanja u i svest o uticaju Covid-19 na socijalni i ekonomski razvoj.
Zbog pojave novih metoda i alata za procenu uticaja krize istraživanje ovog pitanja ostaje od najveće važnosti. Opšti cilj projekta je uvođenje novog algoritamskog okvira za analizu i procenu socijalnog i ekonomskog razvoja.
Projekat predstavlja skup algoritama i modela koji imaju za cilj procenu socijalnog i ekonomskog razvoja.
Iako su ovom pitanju posvećeni značajni istraživački napori, u mnogim aspektima kriza Covid-19, i dalje ostaje izazovni problem.
Opšti cilj ovog projekta je podizanje svesti o socijalnom i ekonomskom razvoja na koji je Covid-19 ima značajan uticaj.
Ideja je da se u okviru istraživanja postavljenih tematskih celina, formira studija koja će predstavljati publikaciju koja će podstaći mlade istaživače da se više zainteresuju za pomenutu tematiku.
Trenutna istraživanja u pomenutoj oblasti, pokazala su da uticaj Covid-19 na socijalni i ekonomski razvoj ima dvostruke posledice.
Sa jedne strane uticaj Covid-19 krize je veoma neopvoljan, a sa druge strane uticaj Covid-19 krize iznedrio je veoma povoljan uticaj na socijalni i ekonomski razvoj. Učesnici projeka kroz svoja istraživanja pomenute tematike, su došli do veoma značajnih zaključaka, ali isto tako su postavili nove standarde u samom pristupu proučavanoj materiji.
Lista publikacija u okviru projekta II U-001/20, Procena uticaja Covid-19 na socijalni i ekonomski razvoj, Alfa BK Univerziteta, Fakulteta za finansije, bankarstvo i reviziju, razvrstana po kategorijama
|
M21 |
1) Živkov, D., Kuzman, B., Andrejević-Panić, A. (2021). Nonlinear bidirectional multiscale volatility transmission effect between stocks and exchange rate markets in the selected African countries. Ekonomska istraživanja – Economic Research, 34(1), 1623-1650. |
M22 |
1) Živkov, D., Balaban, P., Kuzman, B. (2021). How to combine precious metals with corn in a risk-minimizing two-asset portfolio? Agricultural Economics – Zemedelska Ekonomika, 67(2), 60-69.
2) Živkov, D., Balaban, S., Pećanac, M. (2021). Assessing the multiscale ‘meteor shower’ effect from oil to the Central and Eastern European stock indices. International Journal of Finance and Economics, 26(2), 1855-1870. 3) Živkov, D. Joksimović, M., Balaban, S. (2021). Measuring parametric and semiparametric downside risk of selected agricultural commodities. Agricultural Economics – Zemedelska Ekonomika, 67(8), 305-315. 4) Živkov, D., Kuzman, B., Subić J. (2022). Measuring risk-adjusted performance of the selected soft agricultural commodities. Agricultural Economics – Zemedelska Ekonomika, 68(3), 87-96. 5) Živkov, D., Balaban, S., Joksimović, M. (2022). Making a Markowitz portfolio with agricultural futures. Agricultural Economics – Zemedelska Ekonomika, 68(6), 219-229. 6) Živkov, D., Manić, S., Pavkov, I. (2022). Nonlinear examination of the ‘Heat Wave’ and ‘Meteor Shower’ effects between spot and futures markets of the precious metals. Empirical Economics, 63(2), 1109-1134. 7) Živkov, D., Gajić-Glamočlija, M., Đurašković, J. (2022). Multiscale downside risk interdependence between the major agricultural commodities. Agribusiness, 38(4), 990-1011. |
M23 |
1) Balaban, S., Živkov, D. (2021). Validity of Wagner’s law in transition economies: A multivariate approach. Hacienda publica espanola / Review of Public Economics, 236(1), 105-131.
2) Živkov, D., Manić, S., Đurašković, J., Viduka, D. (2021). Measuring downside risk in portfolios with Bitcoin. Finance a úvěr – Czech Journal of Economics and Finance, 71(2), 178-200. 3) Živkov, D., Đurašković, J., Kovačević, J. (2021). The effect of money growth on inflation and GDP in the selected Asia-Pacific markets – Wavelet-based Bayesian quantile estimates. Economic Computation and Economic Cybernetics Studies and Research, 55(4), 259-275. 4) Živkov, D., Manić, S., Kovačević, J., Trbović, Ž. (2022). Assessing volatility transmission between Brent and stocks in the major global oil producers and consumers – The multiscale robust quantile regression. Portuguese Economic Journal, 21(1), 67-93. 5) Živkov, D., Damnjanović, J., Papić-Blagojević, N. (2022). How to hedge energy commodities with precious metals in a multivariate Markowitz portfolio? Finance a úvěr – Czech Journal of Economics and Finance, 72(1), 50-70. |
M24 |
1) Balaban, S., Joksimović, M. and Stoiljković, M. (2022) The determinants of growing agri-food export: the case of CEE countries. Economics of Agriculture 69(3). https://doi.org/10.5937/ekoPolj2203877B
2) Madžar, L. (2022). Motivs for the Introduction of Agricultural Innovations in Serbia with particular Accent on Beekeepers: The Application of Logistic Regression. Economics of Agriculture, Year 69, No. 1, pp. 27-41, https://doi.org/10.5937/ekoPolj2201027M 3) Madžar, L. (2022). Modelling the Trend of Energy Productivity in the Serbian Economy, Ekonomika preduzeća, Year LXX, May-June 2022, 70(2), pp. 179-190, DOI: 10.5937/EKOPRE2204179M |
M31 |
1) Marijana Joksimović, (2021) ARE THERE CORONA PROFITEERS?, First International Scientific Conference, ” Covid-19 and Challenges of the Business World”, Belgrade, March 25th 2021, Alfa BK University, pozivno pismo i potvrda o učešću, Book of Proceedings, ISBN 978-86-6461-046-9 COBISS.SR-ID 40983561, p.p. 22-29. Rad broj dva.
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/nbs/40983561#full
|
M32 |
1) Marijana Joksimović, (2022), The impact of green bonds on the development of the global and national market, INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE SUSTAINABLE DEVELOPMENT AND GREEN ECONOMY, April 19th 2022, Scientific and Professional Society for Environmental Protection Ecologica, Belgrade, pozivno pismo i potvrda o učešću, Book of Apstract, ISBN 978-86-89061-16-1, COBISS.SR-ID 63313417, p. 21, apstrakt broj 1
2) Marijana Joksimović, Stevica Deđanski, (2021) IMPACT OF COVID-19 ON TOURIST TRAFFIC IN THE REPUBLIC OF SERBIA, International Scientific Conference, THE IMPACT OF THE COVID-19 PANDEMIC ON THE ECONOMY AND THE ENVIRONMENT IN THE ERA OF THE FOURTH INDUSTRIAL REVOLUTION, April 22th 2021, Scientific and Professional Society for Environmental Protection Ecologica, Belgrade, pozivno pismo i potvrda o učešću, Book of Apstract, ISBN 978-86-89061-14-7, COBISS.SR-ID 39441417, p. 28, apstrakt broj 6
|
M33 |
1) Joksimović, M., Balaban, S. and Milošević, M. (2021) The Impact of Covid-19 on Bank Capitalization, First International Scientific Conference: Covid-19 and Challenges of the Business World, Belgrade
2) Madžar, L., Peković, D. (2021). Energy Transition in Serbia and the World in the Era of COVID-19 Pandemic. First International Scientific Conference “Covid-19 and Challenges of the Business World”, Belgrade, March 25th, 2021, Faculty of Finance, Banking and Auditing, Alfa BK University, Belgrade, pp. 151-165 3) Peković, D., Madžar, L. (2021). Initial Impact of the COVID-19 Crisis on Employment and Fiscal Policy Responses. First International Scientific Conference “Covid-19 and Challenges of the Business World”, Belgrade, March 25th, 2021, Faculty of Finance, Banking and Auditing, Alfa BK University, Belgrade, pp. 166-180 4) Madžar, L. (2022). The State of the Green Economy in Serbia. Business, Economy, Law, Education – BELCON 2022, June 2 and 3, Belgrade Academy of Business and Art Vocational Studies, Belgrade, forthcoming |
M34 |
1) Dašić, B., Madžar, L., Dašić, D. (2022). Digitalization in the function of the green economy. International Scientific Conference: Sustainable Development and Green Economy, Book of Apstracts, 19-21 April, 2022, Ecologica, Belgrade
2) Bojan Stoiljković, Marijana Joksimović, Larisa Jovanović, (2022) Descriptive statistical analysis of business profitability enterprises under the influence of the circular economy model in the Republic of SerbiaINTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE SUSTAINABLE DEVELOPMENT AND GREEN ECONOMY, April 19th 2022, Scientific and Professional Society for Environmental Protection Ecologica, Belgrade, Book of Apstract, ISBN 978-86-89061-16-1, COBISS.SR-ID 63313417, p. 56 3) Zečević, M., Joksimović, M. and Balaban, S. (2022) The economic importance of digital business transformation, International Scientific Conference Sustainability Development and Green Economy, Book of abstracts, Ecologica, Belgrade, ISBN 978-86-89061-16-1
|
M35 |
1) Madžar, L. (2021). Perspectives of Green Jobs in Serbia. International Online Scientific Conference Sustainable Recovery in Post-Pandemic Era: Green Economy Challenges, December 7-8, 2021, International Labour Organization, Institute of Social Sciences Belgrade and Institute of Sociological, Political and Juridical Research, Belgrade |
M42 |
1) Marijana Joksimović, Uticaj Covida-19 na održivost adekvatnosti kapitala u bankama, Alfa BK Univerzitet, Beograd, 2021, broj strana 109, ISBN 978-86-6461-045-2, UDK 336.711.6(094.2), 616.98:578.834]:33 COBISS.SR-ID 38336009, recenzenti: Larisa Jovanović, Antoaneta Vassileva i Goran Milošević, monografija sadrži 13 autocitata iz 9 radova iz kategorija M23(1 rad), M24(2 rada), M51(5 radova) i M53(1 rad).
https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/nbs/38336009#full
2) Madžar, L. (2022). Globalne privredne posledice Ukrajinskog rata. Alfa BK univerzitet, Beograd. |
M43 |
1) Madžar, L. (2022). Ekonomska bezbednost Srbije u vreme Covid-19 krize: Primena Stepwise regresije. Međunarodna naučna konferencija: Društveni procesi i položaj mladih, održana od 30. septembra do 1. oktobra 2022. godine na Rudniku, Međunarodna akademija nauka, umetnosti i bezbednosti i Centar za strateška istraživanja nacionalne bezbednosti, Beograd |
M51 |
1) Joksimović M., Beke Trivunac J., (2021), Uticaj Covid-19 na bankarsko poslovanje, Megatrend revija, ISSN 1820-3159. – God. 18, br. 1 (2021), str. 79-90
2) https://plus.sr.cobiss.net/opac7/bib/nbs/39808521 3) Madžar, L. (2021). Agricultural Innovations, Extension, Finance and Rural Loans in the Republic of Serbia: The Case of Logistic Regression. Annals of the Polish Association of Agricultural and Agribusiness Economists, XXIII (4), pp. 129-148 4) Madžar, L., Karić, D., Paspalj, D. (2021). The Possible Impact of the Online Learning on the Quality of Education in Serbia during the Covid-19 Pandemic. Studies and Scientific Researches. Economics Edition, No. 34 (2021), pp. 13-23 5) Madžar, L. (2022). Macroeconomic Analysis of the Financing of Education System in the Republic of Serbia. Oradea Journal of Business and Economics, Volume 7, Issue 1, 2022, pp. 8-18, DOI: http://doi.org/10.47535/1991ojbe134 6) Madžar, L. (2022). The innovation paradox and its influence on the economic growth of Serbia: the Granger causality approach, Acta Economica, forthcoming 7) Karić, D., Mirjanić, B., Madžar, L. (2022). Finansijska analiza kompanije za proizvodnju električne energije iz energije vetra – Investicioni pristup na primeru kompanije Fintel energija a.d.”. Ecologica, forthcoming 8) Zečević, M., Joksimović, M. and Balaban, S. (2022) The impact of Covid-19 pandemic on international commodity flows. Ecologica 29(107): 440-448. DOI:10.18485/ecologica.2022.29.107.19 |
M53 |
1) Balaban, S. and Đurašković, J. (2021) Agile Project Management as an Answer to Changing Environment, Business Economy / Management 1/2021: 12-19. https://doi.org/10.18485/epmj.2021.11.1.2
2) Milojević N., Joksimović M., (2021.), Značaj investicionih fondova u procesu tranzicije, Revizor : časopis za teoriju i praksu : računovodstvo, poslovne finansije, poslovno pravo, menadžment. ISSN 1450-7005. – God. 24, br. 95-96 (2021), str. 91-98 3) Madžar, L. (2021). Serbian Economy, Health and Society in the COVID-19 Coronavirus Pandemic. Ekonomski vidici, Vol. 26, No. 1-2, pp. 35-46 4) Madžar, L. (2021). Financing Innovations in the Contemporary World. Revizor, vol. XXIV, no. 94, June 2021, RMS Advisory, Belgrade, pp. 25-35 5) Madžar, L. (2021). The Concept, Principles and Innovations in Circular Economy. Glasnik za društvene nauke, Vol. XIII, No. XIII, pp. 120-134 6) Madžar, L. (2022). The Necessity of Developing a Green Economy and Green Jobs in Serbia, Ekonomski vidici, Vol. 27, No. 1-2, pp. 23-33 7) Madžar, L. (2022). Cobb-Douglas Production Function of the Serbian Economy. Revizor, forthcoming 8) Beke-Trivunac J., Peković D. (2021). The impact of investments in permanent assets on the increase in the number of employees and their salaries by entrepreneurial sectors, Revizor, 95-96, str, 7-16, DOI: 10.5937/Rev2196007B 9) Beke-Trivunac J., Stoiljković B., Peković D. (2021). Investment in fixed assets impact on the employment growth in the Republic of Serbia, Revizor, 94, str, 89-93, DOI: 10.5937/Rev21940178 10) Beke-Trivunac J., Peković D. (2022). The effects of investments in permanent assets on employment and salaries by enterprise size, Revizor, 97-98, str. 7-19, DOI: 10.56362/Rev2298007B |
M63 |
1) Madžar, L. (2022). Stanje digitalne privrede u Srbiji”, Šesta naučno-stručna konferencija Trendovi u poslovanju 2022, Visoka poslovna škola strukovnih studija “Prof. dr Radomir Bojković”, Kruševac, str. 181-190 |
II IT-5001/20 Digital Learning Games for Mathematics, Computer Science and Social Science Education
Učesnici:
prof. dr Marija Paunović, prof. dr Lazar Kopanja, prof. dr Ivan Pavkov, prof. dr Marijana Joksimović, prof. dr Bobana Berjan Bačvarević, Zorica Savanović saradnik, Aleksandar Kršić saradnik
Sažetak projekta:
–
II MRN-6001/20 Kreiranje naprednih matematičkih i računarskih metoda u procesu razvoja sofisticiranih informaciono-komunikacionih tehnologija u ekonomiji, medicini, tehnici, fizici, sportu i obrazovanju
Učesnici:
prof. dr Lazar Kopanja, doc. dr Ivan Pavkov, dr Siniša Crvenković, nau. sar., doc. dr Goran Keković, prof. dr Dejan Đukić, doc. dr Nenad Gligorić, doc. dr Rade Božović, prof. dr Duško Bogdanić, doc. dr Aleksandar Stokić, doc. dr Aleksandrar Zakić, prof. dr Boban Vesin, prof. dr Milena Radenković, mr. Vladimir Šašo saradnik, Vladimir Mikić asistent, Miloš Ilić asistent, Zorica Savanović, saradnik
Sažetak projekta:
Opis projekta: U projektu učestvuje 18 istraživača iz oblasti računarstva, matematike, informaciono-komunikacionih tehnologija i njihovih primena u ekonomiji, medicini, tehnici, fizici, sportu i obrazovanju.
Predviđena su sledeća fundamentalna i primenjena istraživanja:
- Analiza slike i deskriptori oblika sa primenom u nauci o materijalima, medicini i drugim oblastima. Prepoznavanje semantike slika materijala, procesi povezivanja vizuelnih reprezentacija sa semantički odgovarajućim magnetnim karakteristikama materijala;
- Algoritmi za optimizaciju, podršku odlučivanju, veštačku inteligenciju, data-mining strategije za ekstrakciju skrivenih znanja iz podataka;
- Adaptivni sistemi za računarski podržano učenje. Metode za generisanje personalizovanih preporuka na platformama za upravlјanje elektronskim učenjem u skladu sa cilјevima učenja, trenutnim i želјenim nivoom znanja svakog pojedinačnog učenika/studenta;
- Dizajn logičkih sistema i logičkih okvira za formalno rezonovanje o konkurentnim, paralelnim i linearnim specifikacijama. Primena u modeliranju i verifikaciji elektronskih tržišta i drugih modernih automatizovanih finansijskih sistema;
• Fazi matematika i neuronske mreže u dizajniranju sistema za podršku odlučivanju u uslovima neodređenosti sa primenama u ekonomiji, investicionom menadžmentu, medicine, tehnici, kao i menadžmentu trenažne tehnologije.
Radovi objavlјeni u časopisima:
- Živkov, D., Manić, S., & Pavkov, I. (2021). Nonlinear examination of the ‘Heat Wave’and ‘Meteor Shower’effects between spot and futures markets of the precious metals. Empirical Economics, 1-26. (M22)
- Crvenković, S., Tanackov, I., Ralević, N. M., & Pavkov, I. (2021). Initial number of Lucas’ type series for the generalized Fibonacci sequence. Filomat, 35(11), 3891-3900. (M23)
- Keković, G., Kopanja, L., & Stamenković, N. (2022). Computer Simulation of Extended Neyman–Pearson Detector in Monostatic Pulse Radar. Journal of Circuits, Systems and Computers, 31(02), 2250022. (M23)
- Dikić, A., Radmilo, L., Živanović, Ž., Keković, G., Sekulić, S., Kovačić, Z., & Radmilo, R. (2021). Cognitive impairment and depression after acute myocardial infarction: Associations with ejection fraction and demographic characteristics. Acta Neurologica Belgica, 121(6), 1615-1622. (M23)
- Sekulic, S., Lemajic-Komazec, S., Sokolovac, I., Topalidou, A., Gouni, O., Petkovic, B., Martac, Lj., Kekovic, G., Redzek-Mudrinic, T., & Capo, I. (2021). Inner Ear Malformations in Congenital Deafness Are Not Associated with Increased Risk of Breech Presentation. Fetal and Pediatric Pathology, 40(6), 674-684. (M23)
- Tadic, M., Kopanja, L., Panjan, M., Lazovic, J., Tadic, B. V., Stanojevic, B., & Motte, L. (2021). Rhombohedron and plate-like hematite (α-Fe2O3) nanoparticles: Synthesis, structure, morphology, magnetic properties and potential biomedical applications for MRI. Materials Research Bulletin, 133, 111055. (M21)
- Mangaroska, K., Martinez‐Maldonado, R., Vesin, B., & Gašević, D. (2021). Challenges and opportunities of multimodal data in human learning: The computer science students’ perspective. Journal of Computer Assisted Learning, 37(4), 1030-1047. (M22)
- Cao, Y., AlKubaisy, Z. M., Stojanović, J., Denić, N., Petković, D., Zlatković, D., & Zakić, A. (2022). Appraisal of information and communications technologies on the teaching process by neuro fuzzy logic. Computer Applications in Engineering Education, 30(3), 779-802. (M22)
- Radenkovic, M., & Huynh, V. S. H. (2020). Cognitive caching at the edges for mobile social community networks: A multi-agent deep reinforcement learning approach. IEEE Access, 8, 179561-179574. (M21)
- Bozovic, R., & Orlic, V. D. (2021, December). Estimation of bias in numerical values of normalized sixth-order cumulants’ structures for various signal constellations. In 2021 International Conference on Computational Performance Evaluation (ComPE) (pp. 410-414). IEEE. (M33)
- Ilić M., Mikić V., Zakić A., Zlatković D. A Survey of Energy-efficient Solutions for 5G Networks, AIIT2021, Technical faculty “Mihajlo Pupin” Zrenjanin, 70-73. (M33)
- Bogdanic, D. (2021). GRADINGS ON QUATERNION BLOCKS WITH THREE SIMPLE MODULES. Bull. Int. Math. Virtual Inst, 11(2), 319-325. (M53)
Doktorski radovi
- Vujović, V. (2021). Model unapređenje informacionih sistema u funkciji poboljšanja poslovanja građevinskih preduzeća u Srbiji, doktorska disertacija. Beograd: Alfa BK Univerzitet.
- Milićević, V. (2021). Efekti implementacije informaciono-komunikacionih tehnologija u nastavnom procesu na visokoškolskim ustanovama, doktorska disertacija. Beograd: Alfa BK Univerzitet.
II U-1002/20 Filozofija humanistike
Učesnici:
prof. dr Aleksandar Prnjat, doc. dr Artea Panajotović, Jovana Jovanović, Jelena Ostojić
Sažetak projekta:
Filozofija društvenih nauka nedavno se odvojila od filozofije nauke i etablirala kao posebna filozofska disciplina. Filozofija humanistike, međutim, još uvek nije zasebna filozofska disciplina. Pa ipak, odavno postoji filozofija istorije. Ona je starija čak i od filozofije nauke. Istorija je jedna od oblasti koja pada u delokrug rada filozofije humanistike. Posle se pojavila filozofija muzike, filozofija književnosti, filozofija medija i tsl. Sve ove oblasti (istorija, proučavanje književnosti, proučavanje muzike, proučavanje medija, spadaju u ono što tradicionalno humanistikom. U humanistiku spada i sama filozofija a Vilhelm Diltaj imao je jednu koncepciju filozofije filozofije. Danas u okviru analitičke filozofije podsticaj filozofiji filozofije, ponovo je dao Timoti Vilijamson. U okviru ovog projekta, predmet istraživanja će biti filozofija humanistike odnosno filozofija posebnih humanističkih disciplina.
Radovi objavlјeni u časopisima i zbornicima:
- Prnjat, Aleksandar (2022) Filozofska hermeneutika i humanistika. U: Zoran Knežević, Nenad Cekić (ur.) Filozofija i nauka: Zbornik radova sa naučnog skupa održanog 21. i 22. oktobra 2020. godine. Beograd: SANU; Filozofski fakultet, str. 209 – 218.
- Panajotović, Artea. Daoistički put ka jednostavnosti u romanu PričanjeUrsule Le Gvin. Anali Filološkog fakulteta, knjiga XXXIII, sveska 2, str. 297 – 314. Beograd: Filološki fakultet,
- Panajotović, Artea. Dvajt Godard: od hrišćanskog misionara do posvećenika budizma. Almanah instituta Konfucije, sveska 23–24, str. 289–308. Beograd: Filološki fakultet, 2021.
- Prnjat, Aleksandar (2021) „Protiv moralizatorskog pristupa Balkanu“, u: Mirjana Marinković, Merima Krijezi (eds.), Mapping Balkan Routes 2: Literary, Cultural and Linguistic Landscapes – European Perspectives. Thematic Collection of Papers = Mirjama Marinković, Merima Krijezi (prir.), Mapiranje balkanskih ruta 2: književni, kulturni i lingvistički pejzaži – evropske perspektive. Beograd: Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu, Fakultet za humanističke nauke, Katedra za albanski jezik i književnost Univerziteta u Valoni „Ismail Ćemalјi”, 199 – 205.
Prnjat, Aleksandar (2021) „Moralno ishodište Ekove rekonstrukcije ružnoće u zapadnoj kuturi“, u: Dragan Žunić, Olivera S. Marković (prir.), Tradicionalna estetska kultura: Lepo i ružno, Niš: SANU: Ogranak SANU u Nišu, Univerzitet u Nišu, Fakultet umetnosti u Nišu, str. 93 – 107.
Prvi privatni univerzitet
Prvi privatni univerzitet