EDUKATIVNA RADIONICA U SARADNJI SA NASTAVNIM KADROM DRŽAVNOG UNIVERZITETA U ARIZONI

Predavanje i razgovori na temu interkulturalnog razvoja nastavnika engleskog jezika na Fakultetu za strane jezike.

Na Alfa BK Univerzitetu je u ponedeljak, 1. novembra, održana edukativna radionica „Interkulturalni razvoj nastavnika engleskog jezika“. Studentima Fakulteta za strane jezike je rezultate svoje doktorske disertacije, odbranjene na Državnom univerzitetu u Arizoni, predstavila dr Dunja Radojković, koja učestvuje u realizaciji određenih kurseva pri pomenutoj visokoobrazovnoj ustanovi iz Sjedinjenih Američkih Država.

Govorilo se o istraživanju iskustva interkulturalnog učenja i predavanja tri profesora engleskog jezika iz Srbije koji su živeli i radili na Bliskom istoku. Nasuprot uobičajenim studijama kulture koje su fokusirane na etničku ili nacionalnu pripadnost, dr. Radojković je analizirala proživljena iskustva interkulturalnosti koja se definiše kao proces pozicioniranja u kome kreiramo, pregovaramo i menjamo svoje percepcije o sebi i drugima, i u kome jezici oblikuju i preoblikuju odnose moći i shvatanja o svetu. Kroz intervjue rađene sa pomenutim profesorima engleskog jezika koji su živeli i radili u Kuvajtu i Ujedinjenim arapskim emiratima, pokazalo se kako se aspekat interkulturalnosti odrazio na njihove pedagogije. Na kraju edukativne radionice su izloženi saveti za buduće nastavnike stranih jezika u cilju njihove profesionalne pripreme za rad u sve raznolikijim kontekstima 21. veka.