Fakultet za strane jezike Alfa BK Univerziteta: Održana 12. međunarodna naučna konferencija – JEZIK, KNJIŽEVNOST I MEDIJI

Jedna od prepoznatljivosti Fakulteta za strane jezike Alfa BK Univerziteta, pored kvalitetnog nastavničkog kadra, nadarenih studenata i bogate izdavačke delatnosti jeste i Međunarodna naučna konferencija iz oblasti Jezika i književnosti, koja se tradicionalno održava od 2012. godine.

Značaj ove Međunarodne naučne konferencije ogleda se u tome što je za kratko vreme uspela da okupi na stotine akademskih stručnjaka, iz preko dvadeset zemalja, a koji su svoja zapažanja, kroz panele i diskusije, nesebično delili na ovim skupovima, dok su njihovi radovi i istraživanja objedinjeni u Zborniku radova sa Međunarodne konferencije, u sklopu izdavačke delatnosti Fakulteta za strane jezike Alfa BK Univerziteta. Zahvaljujući hibridnom formatu, uživo i online, našim gostima je pružena prilika da se povežu sa velikim brojem učesnika, te da događaj isprate i uz primenu Internet tehnologija.

Tokom dva dana, 26. i 27. maja 2023. godine, imali smo prilike da uživo i onlajn čujemo četiri plenarna predavanja i gotovo 100 tematskih izlaganja koleginica i kolega iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Mađarske, Rumunije, Grčke, Poljske, Češke, Italije, Francuske, Španije, Nemačke, Švedske, Izraela, Gruzije, Belorusije, Turske, Indije, Filipina, Nigerije, Amerike, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije, Maroka i Japana.

Plenarni izlagači su bili profesori Serž Bušardon (Serge Bouchardon), Alena Revuckaja (Alena Revutskaya), Vladislava Gordić Petković i Melina Nikolić. Serž Bušardon (Serge Bouchardon), profesor na Tehnološkom univerzitetu u Kompjenju (Alijansa univerziteta Sorbone, Francuska), govorio je o digitalnim narativima. Vladislava Gordić Petković, redovna profesorka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, u svom plenarnom izlaganju prikazala je život milenijalaca u svetu medija kod mlade irske romansijerke Sali Runi i njenih savremenica. Prof. dr. Melina Nikolić (Fakultet za strane jezike Alfa BK Univerziteta) je pružila pregled istraživanja tokom poslednjih pedeset godina u oblasti kritičke analize diskursa, dok je prof. Alena Revuckaja sa Državnog lingvističkog univerziteta u Minsku, Belorusiji, izlagala o pojmu severnog grada u delima francuskog pisca Mišela Bitora.

Glavna pokretačka snaga organizatora konferencije jeste da podstakne razmenu novih ideja i znanja, da poveže istraživače iz različitih naučnih i obrazovnih centara i zemalja, informiše mlade i iskusnije naučnike o novim pravcima istraživanja, kao i da omogući studentima da uđu u svet naučnog stvaralaštva.

Veliku zahvalnost za pomoć u organizaciji naše Međunarodne konferencije dugujemo osnivačima, upravi i dosadašnjim plenarnim izlagačima, na čija smo renomirana imena i doprinos izuzetno ponosni. Smatramo da najveću vrednost naše konferencije, pored njenog naučnog doprinosa, čine trajna prijateljstva koja smo sklopili i koja ćemo, nadamo se, održati u budućnosti.

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja o naučnim skupovima na Fakultetu za strane jezike Alfa BK Univerziteta, možete nas kontaktirati na adresu elektronske pošte fsj.conference@alfa.edu.rs.

Alfa BK Univerzitet, Bulevar marüala Tolbuhina 8, Novi Beograd

+381 011/2674-164