IZVEŠTAJ SA MEĐUNARODNE NAUČNE KONFERENCIJE

Povodom Svetskog Dana Planete ZEMLjA 22. aprila 2021. godine u Beogradu Društvo zaštite životne sredine „ECOLOGICA“ i Univerzitet ALFA BK održali su Međunarodnu naučnu Konferenciju:

IMPACT OF COVID-19 PANDEMIC ON ECONOMY AND ENVIRONMENT PROTECTION IN THE ERA OF THE FOURTH INDUSTRIAL REVOLUTION

UTICAJ PANDEMIJE COVID-19 NA EKONOMIJU I ŽIVOTNU SREDINU U ERI ČETVRTE INDUSTRIJSKE REVOLUCIJE

Međunarodna naučna Konferencija je održana je pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS, Saveza inženjera i tehničara Serbije, suorganizatora: Inženjerske Komore Srbije, Balkanske ekološke asocijacije, Instituta za multidisciplinarna istraživanja, Udruženja naučnika Bugarske i dr.

U radu Međunarodne naučne Konferencije učastvovali su naučnici i stručnjaci iz različitih naučnih oblasti: zaštite životne sredine, ekonomije, ekologije, hemije, biogeohemije, fizičke hemije, medicine, biotehnologije, agronomije, ekološkog menadžmenta, informacionih tehnologija, finansijskog menadžmenta, sociologije, prava i političkih nauka.

Na Konferenciji, prvoj u Srbiji na temu uticaja pandemije COVID-19 na održivost ekonomije i zaštitu životne sredine u eri 4. Industrijske revolucije bili su razmatrani mnogobrojni problemi našeg vremena od strane 160 učesnika iz zemlje i inostranstva.

Donosiocima odluka u oblasti zaštite životne sredine od velikog značaja su kvalitetne analize uticaja pandemije COVID-19 na održivost različnih sfera industrije, transporta, ekoturizma medicine, sporta i edukacije koje se zasnivaju na validnim podacima i informacijama, a takođe primeni sistemskog mišljenja i inovativnih tehnologija.Posebna pažnja bila je posvećena planiranju budućih zajedničkih naučnih istraživanja i razmene informacija iz oblasti zaštite životne sredine u cilju razvoja naučno-istraživačkog rada.

Konferencija je radila u okviru 5. sekcija i Plenarnog zasedanja:

1. Biogeochemistry and biotechnology/ Biogeohemija i biotehnologija

2. Economic sustainability and environment protection during the COVID-19 pandemic / Održivost ekonomike i zaštita životne sredine u doba pandemije COVID-19

3. Ecotourism and sport/Ekoturizam i sport

4. Financialaspects/ Finansijski aspekti

5. Legal and social-economicaspects/Pravni i socijalnoekonomski aspekti

Zbog mera po ograničenju broja učesnika naučnih skupova u zemlji tokom pandemije COVID-19, Međunarodna naučna Konferencija je bila organizirana u on line formatu (Gogle meet platforma). U radu Konferencije je učestvovalo 40 stranih naučnika iz 10. država sveta, koji su izložili 35 radova. Učešće inostranih naučnika u Međunarodnoj naučnoj Konferenciji poslužilo je razmeni informacija i razvoju bitnih pravaca u oblasti zaštite životne sredine, a takođe unapređenju uspešne saradnje ruskih, beloruskih, moldavskih, bugarskih, crnogorskih, kineskih, arapskih i srpskih naučnika u novim međunarodnim projektima. Svi učesnici su bili zadovoljni organizacijom Međunarodne naučne Konferencije i kvalitetom informatičkih usluga prilikom prezentacije saopštenja u on line formatu.

Prof. dr Larisa Jovanović, Emeritus

predsednik Naučnog Odbora