MEĐUNARODNI PROJEKTI I INTERKULTURALNO OBRAZOVANJE NA ALFA BK UNIVERZITETU

Edukativni seminari, prevodilačke radionice i skupovi na početku nove školske godine.

Kao i prethodnih godina, u zimskom semestru školske 2021/22. na Alfa BK Univerzitetu predviđeni su interesantni projekti i edukativne radionice, u cilju razvoja interkulturalnih i naučno-istraživačkih potencijala naših studenata. Već na početku semestra organizovaće se poseban seminar o italijanskom jeziku i kulturi. Svakog četvrtka u 14 sati, tokom oktobra i novembra, pored razvijanja komunikacionih veština, na časovima će se razgovarati o istoriji, običajima i savremenim kulturološkim dešavanjima u Italiji.

Podsetimo, u prvoj polovini godine realizovani su slični događaji iz struke međunarodnog karaktera – obeležavanje Dana Australije 26. januara, radionica „Šekspir, popularna kultura i kreativna industrija“ 27. aprila, pripremna obuka za studente za projekat pri Ambasadi Japana 14. maja, radionica „Nobelova nagrada u kanadskoj književnosti – Alis Manro“ 2. juna i predavanje „Španski i drugi jezici Španije“ 9. jula. Krajem septembra su naši studenti dali doprinos u organizaciji Desete međunarodne naučne konferencije Jezik, književnost i budućnost, gde su imali prilike da čuju izlaganja više od 50 profesora iz zemlje i inostranstva – Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Rusije, Saudijske Arabije, Norveške, Filipina, Nigerije, Gruzije, Italije, Hrvatske, Albanije i Bosne i Hercegovine, ali i da sami učestvuju u edukativnim radionicama.

Do kraja godine se očekuje i završetak prevodilačkog projekta Zaštita i očuvanje kulturnog nasleđa u saradnji sa Svortmor koledžom u Pensilvaniji, u okviru kojega se priprema publikacija koja će se koristiti na katedrama za slavistiku u Sjedinjenim Američkim Državama, o čemu će više reči biti u narednom periodu.