Nagrada Sevеrnoameričkog uduženja za srpske studije Svetlani Tomić

Knjiga prof. dr Svetlane Tomić The Hidden History of New Women in Serbian Culture: Toward a New History of Literature (Lexington Books, 2022) dobila je nagradu Severnoameričkog udruženja za srpske studije (The North American Society for Serbian Studies). Nagrada se dodeljuje najboljoj knjizi koja je objavljena na engleskom jeziku o aspektima srpske društvene i kulturne istorije.

U  obrazloženju nagrade navodi se: „Ova izuzetna istraživačka monografija predstavlja značajan doprinos srpskoj književnoj istoriji, nudeći nov pogled na srpsku kulturu koji prevazilazi okvire književnog kanona. Polazeći od studija pamćenja i teorije roda ona izvlači iz zaborava značajne i veoma obrazovane žene i sugeriše im mesto u „novoj“ istoriji književnosti.“

Knjiga je posvećena Ljubici D. Popović, profesorki emeriti Vanderbilt univerziteta (Nešvil, Tenesi) koja je ostavila neizbrisiv trag u proučavanju vizantijske kulture i prošlosti i istoriji srpskog slikarstva.

Više o knjizi i nagradi  na zvaničnom sajtu NASSS: https://www.serbianstudies.org/mihajlo-misha-djordjevic-book-prize

Čestitamo na zasluženoj nagradi!

Alfa BK Univerzitet