NOVA KNJIGA PROF. SVETLANE TOMIĆ O ŽENAMA U SRPSKOJ KULTURI OBJAVLJENA U AMERICI

Veliko nam je zadovoljstvo da istaknemo da je iz štampe izašla nova knjiga prof. Svetlane Tomić pod nazivom „The Hidden History of New Women in Serbian Culture: Toward a New History of Literature“ ili u prevodu: „Skrivena istorija novih žena u srpskoj kulturi: Ka novoj istoriji književnosti“. Ovu knjigu, posvećenu Ljubici D. Popovich, emeriti profesorki Univerziteta Vanderbil, objavila je krajem januara ugledna američka izdavačka kuća Lexington Books, a pažnju je privukla zbog svoje podjednako savremene i istorijske važnosti.

Prof. Tomić pažljivo istražuje strategije istoričara i zvanične politike sećanja, tvrdeći da vezu između obrazovanja žena i emancipacije društva tek treba pravilno objasniti. Zbog toga će čitalac, bilo da je student, istraživač ili intelektualac zainteresovan za istoriju, društveni razvoj, književnost ili politiku Srbije, ili Balkana uopšte, u ovoj studiji koja sadrži deset radova, biti u stanju da razume šta znači razotkrivanje skrivenog i davanje glasa ignorisanim, pružajući brojne dokaze koji su u suprotnosti sa dominantnim teorijama, umesto da jednostavno ponavljamo ono što nam se kaže.

Ovom prilikom čestitamo prof. Svetlani Tomić na izuzetnom uspehu i radujemo se njenim budućim naučnim istraživanjima.