OBJAVLJEN JE ZBORNIK SA DEVETE MEĐUNARODNE NAUČNE KONFERENCIJE NA FAKULTETU ZA STRANE JEZIKE

Jezik, književnost ipriroda – nova publikacija u okviru izdavačke delatnosti Alfa BK Univerziteta

Objavljen je zbornik sa Devete međunarodne naučne konferencije Jezik, književnost i priroda održane na Fakultetu za strane jezike Alfa BK univerziteta 25. i 26. septembra 2020. godine. Na ovom dvodnevnom naučnom skupu učestvovali su brojni naučnici i istraživači iz zemlje i inostranstva. Nakon procesa recenziranja u Zbornik je uvršteno 16 radova koji tematizuju prirodu u kontekstu jezika, književnog stvaralaštva i metodike nastave jezika i književnosti.
Zbornik sadrži tri plenarna izlaganja: u prvom se sagledava prirodni svet američke književnosti kroz odnos između pejzaža i različitih žanrova koji su se razvili od najranijih početaka istorije američke književnosti; drugi tekst ispituje književnost kao sredstvo kulturne ekologije; dok je u trećem osvetljena priroda jezika iz perspektive standardizacije rodno osetljivog srpskog jezika.Ostali radovi iz oblasti lingvističkih istraživanja prikazuju semantičke mehanizme oznakovljenja prirode u paremiološkom diskursu, te proučavaju jezičke pejzaže u urbanim sredinama. Nekoliko tekstova posvećeno je razmatranju refleksija prirode u odabranim proznim delima iz britanske i srpske književnosti. Usvetlu Milovog eseja O prirodi sagledana je filozofska pozadina modernih distopijskih romana. Na građi iz poetskih tekstova ispituje se simbolika pojedinih elemenata iz sveta prirode. Zatim, osvetljena je priroda kao semantički supstrat u retoričkom tumačenju prvobitne poezije. Članci koji se tiču metodike nastave prikazuju mogućnosti koje tematski okvir prirode nudi u nastavi jezika i književnosti.

Veoma smo ponosni što smo uprkos vanrednim okolnostima usled pandemije virusa korona uspeli da održimo tradiciju organizovanja godišnje međunarodne naučne konferencije na Fakultetu za strane jezike. Najsrdačnije zahvaljujemo svim kolegama, saradnicima i prijateljima koji su nam u tome pomogli.