Prof. dr Svetlana Tomić među dobitnicama nagrade „Anđelka Milić“ za 2022. godinu

Fakultet za strane jezike Alfa BK univerziteta sa zadovoljstvom objavljuje da je prof. dr Svetlana Tomić među dobitnicama prestižne nagrade „Anđelka Milić“, koju je ustanovila Sekcija za feministička istraživanja i kritičke studije maskuliniteta (SeFem), sa ciljem trajnog očuvanja uspomene na naučno delo, naučni doprinos i feministički aktivizam Anđelke Milić (1942-2014), koja je bila i prva predsednica ovog udruženja.

U obrazloženju nagrade se navodi da je prof. dr Svetlana Tomić ostvarila decenijski istorijsko-teorijski istraživački, kritički i izdavački doprinos rodnim i feminističkim studijama u Srbiji (teorija i istraživanja).

Pored otkrića i argumentovanih opisa značaja niza autorki iz 19. i početkom 20. veka, posvećenosti oblasti autodokumentarnih tekstova nezasluženo zaboravljenih žena i obnavljanju sećanja na žene u srpskom društvu, istoriji jezika i književnoj kritici kroz ediciju Savremenice u okviru izdavačke kuće Laguna – prof. dr Svetlana Tomić je uspela da osveži i upotpuni naše kulturno pamćenje o složenom radu značajnih Srpkinja 19. i početka 20. veka, te da doprinese da skrivena istorija i književno stvaralaštvo marginalizovanih žena u Srbiji ugledaju svetlost dana.

Našoj dobitnici nagrade „Anđelka Milić“ od srca čestitamo i želimo da i dalje niže uspehe!

Fakultet za strane jezike

Alfa BK univerzitet