PREDAVANJE PROF. DR MAJE ĆUK, DEKANA FAKULTETA ZA STRANE JEZIKE NA KOLARCU

Juče je u Maloj sali Kolarčeve zadužbine u okviru projekta Sekcije za feministička istraživanja i kritičke studije maskuliniteta (SEFEM), kao deo ciklusa FEMINIZAM U SRBIJI – TEORIJA, ISTRAŽIVANjA, STVARALAŠTVO, naša profesorka dr Maja Ćuk, dekanka Fakulteta za strane jezike ALFA BK univerziteta, održala predavanje na temu

(Re)konstrukcija ženskog identiteta u romanima Margaret Etvud.

Vodeća tema njenog predavanja bila je konstrukcija ženskog identiteta od strane patrijarhalne sredine i rekonstrukcija tih nametnutih uloga od strane protagonistkinja Margaret Etvud. Kako je profesorka istakla, odslikavanje rodnih stereotipa i neravnopravne pozicije žena u odnosu na muškarce je jedna od tri vodeće teme u stvaralaštvu Etvudove, pored zalaganje za očuvanje životne sredine i formiranje kanadskog kulturnog identiteta.

Iako je Margaret Etvud počela da piše pre više od 50 godina, njena dela aktuelna su i danas. (Sledeće godine će se navršiti tačno 50 godina od njenog prvog romana, a u novembru 2019. godine će proslaviti 80. rođendan.) U poslednjih godinu dana veliku popularnost uživa serija Sluškinjina priča, zasnovana na istoimenom romanu. Ovo delo je uvršteno i u silabus na Fakultetu za strane jezike ALFA BK univerziteta i studenti su veoma pozitivno reagovali na njega, što svedoči da je stvaralaštvo Margaret Etvud interesantno različitim generacijama i da ona, u svakom trenutku, ima sluha da isprati zanimljivosti u društvu, kao i da najavi određene društvene fenomene nekoliko godina ili decenija unapred .

Ovo je samo jedan od podataka koji govori u prilog činjenici da su sadržaji i struktura studijskog programa na Fakultetu za strane jezike ALFA BK univerziteta usklađeni sa savremenim tokovima u proučavanju jezika i književnosti i kulture.

#pridruži se najboljima

Vaš ALFA BK univerzitet