SARADNJA SA PROFESORIMA I STRUČNJACIMA SA UNIVERZITETA U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA

Publikacija međunarodnog značaja Dvojezično (srpsko-englesko) izdanje izbora proze značajnih autorki iz 19. veka srpske kulture

Na Alfa BK Univerzitetu značajan doprinos izdavačkoj delatnosti, kvalitetu međunarodnih naučnih konferencija i razvoju stručne sposobnosti studenata pružaju profesori i stručnjaci sa uglednih univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama. Na Fakultetu za strane jezike u toku je projekat Zaštita i očuvanje kulturnog nasleđa u okviru kojeg se priprema publikacija Dvojezično (srpsko-englesko) izdanje izbora proze značajnih autorki iz 19. veka srpske kulture.

Za razliku od nedavno objavljenih antologija kratkih priča književnica, koje su uglavnom donosile dela savremenih autorki, ovo je prvi put da se objavljuje izbor proze značajnih autorki iz 19. veka srpske kulture – u dvojezičnom izdanju. Reč je o izboru priča veoma hibridnog karaktera, odlomku prvog romana iz pera srpske književnice, delovima memoara i pesmi u prozi. Knjiga može biti korisna za razumevanje i proučavanje srpskog jezika i književnosti, istorije srpskog i balkanskog društva, u nekim slučajevima međunarodnih veza i uticaja, a svakako je namenjena i za učenje prevoda na engleski. Prof. dr Svetlana Tomić napravila je izbor žanrovski različitih tekstova i napisala uvodni tekst, doc. dr Artea Panajotović organizovala je sa studentima Fakulteta za strane jezike prevod tekstova na engleski, a lekturu prevoda uradila je ugledna slavistkinja i prevoditeljka, prof. dr Sibelan Forester sa Svortmor koledža u Pensilvaniji.

Sa pomenutom profesorkom Sibelan Forester (Sibelan Forrester) Alfa BK Univerzitet sarađuje od 2014. godine, kada se odazvala pozivu da bude jedan od plenarnih izlagača na konferenciji Kultura u ogledalu jezika i književnosti, dok je trenutno u međunarodnom uređivačkom odboru našeg časopisa Reči. Inače, plenarna predavanja na godišnjem međunarodnom naučnom skupu Fakulteta za strane jezike, tokom poslednjih godina, održali su i sledeći profesori sa univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama: Kartika Šašikumar (Karthika Sasikumar) sa Državnog univerziteta u San Hozeu, prof. dr Dejvid Švarc (David G. Schwarts) sa Univerziteta u Nevadi i prof. dr Džon Koks (John K. Cox) sa Državnog univerziteta u Severnoj Dakoti. Uskoro se očekuje i realizacija prvih projekata sa Univerzitetom u Arizoni, o čemu će više reči biti u narednom periodu.