Naučni skup nacionalnog značaja Filološki vidici na Fakultetu za strane jezike

U petak, 13.05.2022. godine, na Fakultetu za strane jezike Alfa BK univerziteta održan je drugi po redu naučni skup Filološki vidici koji je okupio kako iskusne, tako i mlade istraživače, nastavnike  i profesionalce iz različitih filoloških oblasti (anglistike, slavistike, romanistike, itd.).

Kroz izlaganja, diskusije i kreativne pristupe, učesnici su razmatrali položaj filoloških studija u Srbiji i moguće pravce njihovog razvoja, posebno u svetlu digitalne revolucije, razvoja tržišta rada i metodološke interdisciplinarnosti. Značajno mesto u diskusiji zauzela je pandemija virusa korone, koja je do sada u velikoj meri izmenila radnu praksu i pristup filološkim studijama i podstakla aktuelna pitanja digitalizacije u obrazovanju, te su izlagači predstavili svoja iskustva i izazove sa kojima su se suočili na početku i u toku trajanja pandemije, a koja se tiču etike, bezbednosti i organizacije znanja i rada. Posebna nam je čast što smo kao plenarne govornike imali priliku da slušamo prof. dr Nataliju Panić Cerovski sa Filološkog Fakulteta u Beogradu i profesorku Draganu Ćećez Iljukić, direktorku Filološke gimnazije u Beogradu.

Izuzetno smo ponosni što su pored iskusnih profesora i filologa priliku da učestvuju na ovom naučnom skupu imali i studenti Fakulteta za strane jezike. Stoga bismo iskoristili priliku da čestitamo našim kolegama, Anji Govedarici i Aleksandru Kneževiću, koji su kao koautori predstavili svoje istraživanje posvećeno romanu Okretaj zavrtnja Henrija Džejmsa i dobili brojne pohvale od ostalih učesnika.

Ovim samo potvrđujemo da pored izuzetnog nastavnog kadra koji okuplja Alfa BK univerzitet, brojnih radionica, projekata, naučnih skupova i konferencija na kojima učestvuju vrhunski profesionalci iz zemlje i inostranstva, veliki značaj za trajanje i prepoznatljivost Alfa BK univerziteta imaju kvaliteti i uspesi naših studenata. Stoga pozivamo sve naše mlade kolege da se uključe u naše buduće projekte, a svim učesnicima na naučnom skupu nacionalnog značaja, Filološki vidici, dugujemo ogromnu zahvalnost i radujemo se nastavku saradnje.

Fakultet za strane jezike

Alfa BK univerzitet