Алфа БК Универзитет свечано доделио дипломе докторских академских студија
У свечаној атмосфери, уз радост и дубоко поштовање према академским достигнућима, Алфа БК Универзитет је недавно одржао церемонију доделе диплома на нивоу докторских академских студија докторима наука који су своје образовање стекли управо на овој високообразовној институцији. Ова изузетна манифестација, одржана у част генерација које су звање стекле између 2018. и 2024. године, била је прилика за све присутне да обележе и прославе напоре, посвећеност и стручност оних који су се упустили у академско истраживање и проширили научне видике својим новим открићима.
Догађај је почео уз интонирање свечане химне Републике Србије, а затим је академско срце Универзитета зазвонило одјеком химне „Гаудеамус Игитур“, симболизујући радост и наду која произлази из универзитетског искуства, док су млади умови корачали ка новим хоризонтима знања. Након интонирања химни, речима пуним инспирације и дубоког поштовања према улози образовања у друштву, ректор проф. др Јован Веселиновић обратио се присутнима.
Докторске дисертације одбрањене на Алфа БК Универзитету представљају изузетно важан допринос не само локалној, већ и глобалној научној заједници, с обзиром на то да обрађују актуелне и иновативне теме из различитих области науке. Присутни доктори наука, који су своја академска звања стекли у овом угледном академском окружењу, налазе се на високим позицијама у утицајним институцијама, како у региону, тако и шире, обављајући улоге професора на универзитетима, лидера истраживачких центара и руководиоца у приватном и јавном сектору, што сведочи о квалитету Алфа БК Универзитета.
Кроз академско писање, истраживач артикулише своје спознаје, користећи речи као средство изражавања свог интелектуалног стваралаштва. Уз менторство и савете стручне комисије, настаје научно дело које представља валидацију или проширење постојећег корпуса знања, а понекад и формулисање нових теоријских парадигми. Алфа БК Универзитет се угледа на водеће образовне институције и константно тежи истраживачким темама које су изазовне, смеле и иновативне, омогућавајући тако континуирану релевантност и изврсност у академском простору.
Биљана Радовановић је рођена 11. 10. 1965. године у Београду. Дипломирала је на Економском факултету у Крагујевцу 2010. године, стекавши титулу дипломираног економисте са оценом 10 за тему „Одрживи развој неразвијених подручја Републике Србије“. Након тога, завршила је мастер студије на Факултету организационих наука (ФОН) у Београду 2013. године, где је одбранила рад на тему „Утицај пореза на финансијску позицију предузећа“, стекавши звање мастер менаџера. Године 2018, под менторством проф. др Ларисе Јовановић, одбранила је докторску дисертацију на Алфа БК Универзитету са темом „Финансирање еколошких пројеката у Републици Србији“, чиме је стекла звање доктора економских наука. Тренутно је запослена на Београдској академији пословних и уметничких струковних студија као професор на катедри за Фискалну економију. Биљана Радовановић је аутор неколико научних и стручних радова из области финансија, пореске политике, одрживог развоја и заштите животне средине, који су добили признање како на националном тако и на међународном нивоу. Такође, активно је учествовала у уређивању научних часописа, била је технички секретар часописа Ецологица, члан уредничког одбора часописа Весник Београдске академије пословних и уметничких студија, као и члан научно-стручног друштва за заштиту животне средине. Тренутно је члан акредитационог тима за увођење нових наставних планова и програма на матичном факултету.
Милица Симић је рођена 27. 06. 1986. године у Крагујевцу. Свој академски пут започела је на Факултету за трговину и банкарство Алфа Универзитета у Београду, где је завршила основне студије на смеру рачуноводство и ревизија, стекавши титулу Дипломираног економисте. Мастер студије трговине завршила је на Факултету за финансије, банкарство и ревизију Алфа БК Универзитету, са просечном оценом 9,33, и одбраном свог мастер рада стекла звање Мастер економиста. Под менторством проф. др Бориса Кузмана, докторирала је на Факултету за финансије, банкарство и ревизију Алфа БК Универзитету 2020. године на тему „Унапређење спољнотрговинске размене агроиндустријских производа Републике Србије са земљама евроазијског савеза – проблем и перспектива“. Од 2014. до 2021. године, била је ангажована на Алфа БК Универзитету као асистент и сарадник у настави, а од 2021. године обавља функцију доцента за ужу научну област Економија, финансије и рачуноводство. Током своје каријере на универзитету, обављала је различите функције као што су сарадник Студентске службе, координатор за мастер и докторске студије, а члан је и акредитационог тима. Милица Симић је аутор више научних и стручних радова из области међународне трговине, објављених у научним часописима од међународног и националног значаја. Такође, активно је учествовала у уређивању часописа Гласник за друштвене науке Алфа БК Универзитета, и била члан научног одбора међународних конференција Covid-19 and the Challenges of the Business World и Challenges of Digitalization in the Business World. Аутор је неколико монографија и уџбеника.
Јелена Крпић је рођена 1969. године у Лозници. Економски факултет, смер за финансије, банкарство и осигурање, Универзитета у Београду завршила је 1992. године. На истом факултету, у јуну 1998. године, одбранила је магистарску тезу „Улога фјучерса и опција у развоју финансијских тржишта“. Звање доктора економских наука стекла је на факултету за финансије, банкарство и ревизију Алфа БК Универзитета. Под менторством професорке Јозефине Беке Тривунац одбранила је докторску тезу под називом „Природни хечинг као стратегија заштите од робних и валутних ризика (примери компанија које се баве ископавањем и/или прерадом метала)“ у мају 2021. Тренутно је запослена на позицији лиценцираног овлашћеног ревизора у предузећу за ревизију, рачуноводствени, порески и финансијски консалтинг Еуроаудит доо. Значајнији клијенти са којима је сарађивала или сарађује на пословима ревизије финансијских извештаја су Старбаг доо., Еxинг доо, ЈП Србија шуме, ЈП Војводина шуме, Холдинг корпорација Крушик ад, Застава оружје ад, ГИР доо, Инфраструктура железнице Србије ад, КИА ауто доо и др. Поред послова ревизије финансијских извештаја ангажована је и на пословима финансијског и пореског конслатинга и процене вредности капитала. Од 2021. године ангажована је као предавач ван радног односа на Факултету за финансије, банкарство и ревизију Алфа БК Универзитета.
Сања Смоловић је рођена је 22.06. 1983. године у Бару. Основне студије из области менаџмента завршила је на „Факултету за менаџмент“ у Новом Саду са просечном оценом 9,62, као најбољи студент у генерацији. Мастер студије на тему „Анализа тржишта и конкурентних способности организације“ завршила је на „Факултету за индустријски менаџмент“ у Београду 2013. године са просечном оценом 9,44, бранећи мастер рад оцењен оценом 10. Након мастер студија, 2018. године уписује докторске студије на АЛФА БК Универзитету, где је под менторством проф. др Бориса Кузмана докторирала 2022. године на тему „Значај руралног туризма и пољопривреде са аспекта одрживог развоја Црне Горе“, са оценом 10. Током своје каријере, радила је у области маркетинга, као и на позицијама менаџера и директора. Од 2017. године ангажована је као сарадник у настави на Универзитету „Адриатик“, Поморски факултет Бар, и на Факултету за медитеранске студије Тиват. Такође, ангажована је и у Заводу за запошљавање Црне Горе, као ментор на семинарима и радионицама из области предузетништва. Од 2024. године, укључена је као локални координатор на пројекту „Мрежа савета родитеља Црне Горе“. Такође, 2024. године оснива НВО „Родитељска снага Бар“, где активно учествује, организује и координира радом удружења.
Предојевић Божо је рођен 15.11.1970. године у Новом Саду. На Факултету за менаџмент у спорту Алфа БК Универзитета завршио је основне студије са просечном оценом 8,96. На истом факултету 2009. године завршио је и мастер студије са просечном оценом 9,14. Под менторством проф. др Јована Веселиновића, докторирао је 13.07. 2023. године одбранивши своју докторску тезу под насловом: „Креативни одговор предузетника малих и средњих предузећа на услове глобалне економске кризе“. Власник је фирме Домино, која је добила велика признања од стране Регионалне привредне коморе и Покрајинског извршног већа. Фирма поседује 8 изложбених продајних салона са магацинским просторима у Новом Саду, Сомбору, Суботици, Кикинди, Зрењанину и Београду. Друштвено је веома одговоран, што потврђује тиме што запошљава велики број људи, међу којима су и особе са инвалидитетом. Велики је заљубљеник у спорт, који помаже кроз различите видове спонзорства, и активно учествује на научним скуповима и научним конференцијама.
Павићевић Владимир је рођен 20.11 1979. године у Подгорици. Основне студије је завршио на Економском факултету Универзитета Црне Горе у Подгорици, а мастер студије на Факултету за међународну економију, финансије и бизнис, Универзитета Доња Горица, у Подгорици 2012. године. Под менторством проф. др Сузане Балабан на смеру Међународна трговина и бизнис Факултета за финансије, банкарство и ревизију Алфа БК Универитета докторао је 27.12. 2023. одбранивши своју докторску тезу под насловом „Оцена утицаја екстерних шокова на виталност водећих светских валута применом GARCH модела“. Своју радну каријеру, Владимир Павићевић је започео 2005. године, као приправник у Комисији за хартије од вредности Републике Црне Горе. Радни ангажман је наставио као извршни директор брокерске куће Монтенегро Брокер Дилер АД у Подгорици, а крајем 2009. године био је и извршни директор Нове берзе хартија од вредности Црне Горе. Од 2011., па све до 2021. године, обављао је низ функција у Главном граду Црне Горе, и то као помоћник секретара за развој предузетништва, помоћник секретара за рад, младе и социјално старање и помоћник секретара за предузетништво. Боравио је у студијској посети САД у организацији Департмана за пољопривреду Владе САД-а, у августу и септембру 2015. године, а био је ангажован и као пројект менаџер на два транснационална ЕУ ИПА пројекта, и као члан Одбора директора Новог дуванског комбината АД, Подгорица, у периоду од 2015. до 2016. године. Тренутно је запослен у инвестиционом друштву Саса Капитал АД Подгорица. Поседује неколико лиценци и међународних диплома.
Бобан Спасић је рођен 29.11.1970. године у Витини, општина Витина. Живи и ради у Клокоту. Дипломирао је на Факултету техничких наука у Косовској Митровици. Под менторствм проф. др Небојше Денића, 2019. године је на Факултету информационих технологија Алфа БК Универзитета одбранио докторску дисертацију под називом „Утицај функционалне примене пословно интелигентних система на ефикасност и ефикасно пословање предузећа“. Од 1991. године ради у предузећу “Клокот Бања” – Клокот, где је био ангажован на више руководећих места. Од 1999. године ради у Техничкој школи на месту професора машинске групе предмета, а од 2013. до 2018 године био је и директор техничке школе. Од 2023. године ради на Факултету техничких наука у Косовској Митровици. Члан је више научних стручних удружења и организација и аутор је бројних научних и стручних радова.
Горан Перенић је рођен 12.04.1986 године у Приштини. Основне студије информатике завршио је на Природно-математичком факултету Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици. Мастер студије завршио је на Факултету информационих технологија Алфа БК Универзитета, где је стекао звање мастер инжењер информационих технологија. Под менторством проф. др Небојше Денића на Факултету информационих наука Алфа БК Универзитета Алфа БК Универзитета одбранио је 06.06. 2019. године докторску дисертацију под називом „Нове класе функција за синтезу ланчаних филтера“.
Виолета Милићевић је рођена 23.8.1967. године у Приштини. Електротехнички факултет, смер Енергетика, завршила је у Приштини и стекла звање Дипломирани инжењер електротехнике. Након дипломирања, засновала је радни однос у МХК „Енергоинвест” – Приштина где је као дипломирани инжењер електротехнике обављала радне задатке у сектору развоја. Стручно усавршавање наставила је на Техничком факултету у Чачку где је стекла звање Професор технике и информатике. Запослена је на Топличкој академији струковних студија, одсек за пословне студије Блаце, у звању Вишег предавача за ужу стручну област Квантитативне методе, рачунарство и информатику. Под менторством проф. др Небојше Денића, одбранила је докторску дисертацију под насловом „Ефекти имплементације информационо-комуникационих технологија у наставном процесу на високошколским установама“ 30.8.2021. године на Факултету информационих технологија Алфа БК Универзитета и тиме стекла звање – Доктора наука из области електротехника и рачунарство.
Вук Вујовић је рођен 19.августа 1974. године у Приштини. Дипломирао је на Електротехничком факултету у Приштини 2001.године, смер Електроника и телекомуникације, а магистрирао на Факултету за економију, финансије и администрацију у Београду 2010.године. Под менторством проф. др Небојше Денића докторирао је 2021. године на Факултету информационих технологија Алфа БК Универзитета, одбранивши своју докторску тезу под насловом „Модел унапређења информационих система у функцији побољшања послова грађевинских предузећа у Србији“. Од 2005. године ради у привредном сектору на руководећим позицијама у неколико грађевинских предузећа и фабрика за производњу грађевинског материјала: 10 година је био извршни директор у грађевинским предузећима „МБА Миљковић“ и „Ратко Митровић нискоградња“ из Београда, а потом је 3 године провео на месту генералног директора грађевинског предузећа „Војпут“ у Суботици. Тренутно је запослен у предузећу „РАС инжењеринг нискоградња“ у Београду, на месту извршног директора, а у исто време је ангажован и као професор информатике и рачунарства у гимназији „Креативно перо“. Такође је и ментор тима Србије који од 2017. године учествује на Олимпијади у роботици, а којег чине најбољи ђаци средњих школа у Србији. Од 2022. године ради као доцент на основним и мастер академским студијама Универзитета МБ у Београду.
Момир Милић је рођен 29.08.1964. године у Липљану. Са породицом живи у Угљару код Косовог Поља. Основне студије завршио је 1987. године на ВисокојТехничкојШколи у Урошевцу, а 2013. године је на високој техничкој школи у Звечану завршио специјалистичке струковне студије другог степена. Паралелно са овим студијама похађао је студије и дипломирао на Пољопривредном факултету Универзитета у Приштини, где је завршио и мастер студије. На Факултету информационих технологија Алфа БК Универзитета завршио је основне и мастер студије, а докторску тезу под називом „ Ефекти имплементације ЕРП система и пословне интелигенције у индустрији конфекције и могућности примене информационих система – хеуронских мрежа у функцији заштите животне средине“ одбранио је 14.02. 2022. године. Његов ментор на докторским студијама био је проф. др Небојша Денић. Тренутно ради као професор техничке групе предмета.
Снежана Гавриловић је рођена 01. октобра 1971. године у Крушевцу. Живи и ради у Трстенику. Математички факултет на Београдском Универзитету завршила је 1997. године. Докторске студије завршила на Факултету за математику и рачунарство, Алфа БК Универзитета, и под менторством проф. др Небојше Денића 2020. године одбранила тему: „Предикција фактора унапређења наставе математике са аспектом унапређења образовног софтвера“. Тренутно ради на Академији струковних студија Шумадија-Одсек Трстеник као професор струковних студија за ужу стручну област Математика и рачунарство. Аутор је више десетина научних радова објављених у истакнутим међународним и националним часописима, као и на међународним и националним конференцијама.
Јелена Стојановић је рођена 12. октобра 1991. године у Приштини. Основне академске студије је завршила на Факултету за математику и рачунарске науке. Алфа БК Универзитета у Београду где стиче звање Дипломирани информатичар са просечном оценом 9.13. Након тога завршава мастер студија на Алфа БК Универзитету у Београду са просечном оценом 8.88 и стиче звање Мастер информатичар. На Факултету за математику и рачунарске науке Алфа БК Универзитета, под менторством проф. др Небојше Денића, 2022. године одбранила је докторску дисертацију под насловом „Примена учења на даљину помоћу адаптивне неуро-фази методологије“. Током вишегодишњег искуства обављала је дужности новинара/водитеља при локалним радио станицама и мисији КФОР-а на Косову. Школске године 2019/20 изабрана је у звање Асистента за ужу научну област Рачунарске науке на Алфа БК Универзитету у Београду. Тренутно је запослена на Алфа БК Универзитету у Београду у звању Доцента за научну област Информационе технологије. Објавила је 27 радова у часописима и зборницима конференција националног и међународног значаја.
Ова свечаност доделе диплома није била само академски догађај; то је био тренутак одавања почасти свим генерацијама студената који су кроз године истраживања, рада и посвећености допринели не само својој личној афирмацији, већ и обогатили академску заједницу са својим знањем и сазнањима.
Алфа БК Универзитет поносно наставља мисију интелектуалне изврсности и иновација, а свечана додела диплома докторских студија била је само још један подсетник на непроцењиву вредност образовања у обликовању боље и просперитетније будућности за друштво у целини.