Profesorka Alfa BK univerziteta na trećem društvenom dijalogu na temu ‘Kako do rodno osetljivog jezika?’

Na poziv Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog prof. dr Svetlana Tomić učestvovala je na trećem društvenom dijalogu na temu „Kako do rodno osetljivog jezika?“ u Novom Sadu, 21.06.2023. godine.  Dijalog je organizovan sa ciljem  pronalaženja najboljeg načina i primene rodno osetljivog jezika, koji je propisan kao obavezan Zakonom o rodnoj ravnopravnosti počev od juna 2024. godine.

U uvodnom delu ministar Tomislav Žigmanov je naglasio da je, kroz održavanje društvenih dijaloga, tema o rodno senzitivnom jeziku u proteklih nekoliko meseci prilično aktuelizovana u javnosti. Pozdravnu reč imao je prof. dr Dejan Madić, rektor Univerziteta u Novom Sadu i predsednik Odbora za rodnu ravnopravnostUniverziteta. U uvodnom delu govorili su i dr Milivoj Alanović, prodekan Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, prof. dr Viktor Savić iz Matice srpske, Kristina Karaić, zamenica predsednika Skupštine Grada Novog Sada, doc. dr Dragana Ćorić, pokrajinski zaštitnik građana-ombudsman i Aleksandra Miletić iz Kancelarije Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN WOMEN).

U delu pod naslovom „Struka ima reč“ govorili su prof. dr Svetlana Tomić, redovna profesorka Fakulteta za strane jezike Alfa BK Univerziteta, prof. dr Marijana Pajvančić, redovna profesorka Pravnog fakulteta, dr Marina Spasojević, član Saveta za srpski jezik, prof. dr Isidora Bjelaković, šef Odseka za srpski jezik i lingvistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.